Beigazolódott, hogy tényleg racionálisabb döntést hozunk, ha alszunk rá egyet

2024.11.12. · tudomány

Az észak-karolinai Duke Egyetem kutatói annak jártak utána, hogy az alvás miként befolyásolja a döntéshozatal racionalitását.

A kutatás résztvevői egy szimulált garázsvásár-játékban vettek részt, ahol különböző dobozok közül lehetett válogatni: minden dobozban több tárgy volt, javarészt értéktelen kacatok, de egy-egy nagyobb értékű darabot is elrejtettek bennük. A résztvevőknek választaniuk kellett egy dobozt, és megkapták a benne található tárgyak értékét készpénzben.

Azok a résztvevők, akiket arra kértek, hogy ott helyben válasszanak egy dobozt, hajlamosak voltak az egyes dobozok teljes tartalma helyett csak az első néhány kézbe került tárgy alapján felbecsülni az értéküket, vagyis gyakorlatilag a zsigeri reakción túl nem vették figyelembe a később kapott információkat. Ám azok, akiknek megengedték, hogy aludjanak egyet, és másnap válasszanak dobozt, racionálisabb döntést hoztak, és nem hagyták, hogy az első benyomás félrevezesse őket.

Korábbi tanulmányok már kimutatták, hogy az alvás a megoldatlan kérdések újraértékelésével segíti a problémamegoldást. Ezt egy 2019-es kutatás érzékeltette legjobban, ahol a résztvevőknek rejtvényeket kellett megoldaniuk, miközben mindegyiket egy-egy egyedi hanghatás kísérte. Miután a kutatók összegyűjtötték a megoldatlan rejtvényeket, az alanyok aludni mentek, és közben a megoldatlan kérdésekhez kapcsolódó hangokat játszottak le nekik. Amikor másnap újra próbálkoztak a megoldásukkal, jobban teljesítettek, ami arra utal, hogy az alvó agy aktívan előveszi a megoldatlan problémákat.

Egy 2023-as kutatás hasonlóképpen kimutatta, hogy az alvás segít az agynak azonosítani a tárgyak és események közötti közvetett kapcsolatokat: miután összetett asszociációkat tanultattak meg az alanyokkal, azok, akik aludtak rá egyet, másnap jobban fel tudták fedni a bonyolult kapcsolatrendszert, mint azok, akik alvás nélkül próbálták később felidézni a tanultakat. Ez tovább erősíti azt az elképzelést, hogy az alvás segíti az információk mélyebb feldolgozását.