Globális összefogás híján tíz éven belül elöntheti a világot a műanyaghulladék

A gyártás visszafogásával és a legyártott műanyagok teljes életciklusának kezelésével még meg lehetne fékezni a világot egy évtizeden belül hulladékkal elárasztó szennyezést – írja a brit Guardian a dél-koreai Puszan városában hétfőn kezdődő műanyagszennyezéssel foglalkozó ötödik kormányközi csúcstalálkozó (INC-5) beharangozójában.

A lap idézi Anne Beathe Tvinnereim norvég nemzetközi fejlesztési minisztert, az INC-5 társelnökét, aki szerint a világ egy évtized múlva már „képtelen lesz megbirkózni” a hatalmas mennyiségű műanyaghulladékkal, hacsak az országok nem egyeznek meg a termelés visszafogásáról.

Installáció a dél-koreai Puszanban rendezett műanyagszennyezéssel foglalkozó ötödik kormányközi ENSZ-konferencia (INC-5) helyszínén 2024. november 25-én
photo_camera Installáció a dél-koreai Puszanban rendezett műanyagszennyezéssel foglalkozó ötödik kormányközi ENSZ-konferencia (INC-5) helyszínén 2024. november 25-én Fotó: ANTHONY WALLACE/AFP

A Guardian emlékeztet arra, hogy miután két évvel ezelőtt az ENSZ környezetvédelmi programja, az UNEP Nairobiban zajló 50. csúcstalálkozóján 173 ország képviselőjének aláírásával megállapodás született a műanyagszennyezés megállításáról szóló multilaterális egyezményről, a tagországok továbbra is megosztottak a 712 milliárd dolláros évi forgalmat bonyolító műanyagipar kapacitáscsökkentésének szükségességéről zajló vitában.

Márpedig a kutatások azt mutatják, hogy 2060-ra globálisan megháromszorozódhat a műanyagfelhasználás, a legnagyobb növekedés pedig a Szaharától délre fekvő afrikai, illetve az ázsiai országokban várható. Az előrejelzések szerint a következő évtizedekben a műanyaghulladék mennyisége is megháromszorozódik, miközben a szemét alig ötöde kerül újrahasznosításra, műanyagtúltermelés következményei pedig elsősorban a fejlődő országok gyerekcipőben járó környezetvédelmi infrastruktúráját terhelik.

Pillanatkép az INC-5 2024. november 25-i nyitónapjáról
photo_camera Pillanatkép az INC-5 2024. november 25-i nyitónapjáról Fotó: ANTHONY WALLACE/AFP

Tvinnereim szerint a helyzetet súlyosbítja, hogy az egyik legnagyobb műanyaggyártó Egyesült Államok ugyan a közelmúltban jelezte, hogy támogatja a termelés visszafogását előirányzó megállapodást, de Donald Trump, a „fosszilis tüzelőanyagok szószólójának közelgő visszatérése (...) kétségekre adott okot”.

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

link Forrás