Van, hogy a demencia egyszerűen nem hagy választást
Hiába érint több százezer magyar családot a demencia, a hazai szociális és egészségügyi ellátórendszer is tehetetlen a segítségnyújtásban. A helyzet megvisel mindenkit: a gondoskodás a családra hárul, ami miatt a hozzátartozók évekre kieshetnek a munkaerőpiacról. Ennek azonban nemcsak anyagi és gazdasági következményei vannak, hanem mentálisan is felőrölhetik azt, aki a demenciával élőt ápolja.
Hekker Szilvia 12 évvel ezelőtt vette észre a demencia első tüneteit az édesanyján. Pár évvel később már az unokák is érzékelték, hogy a nagymama a bevásárlások alkalmával vagy a főzés során megmagyarázhatatlan és furcsa dolgokat csinál, később pedig nem tudta megjegyezni azt sem, hogy a gyerekek hányadik osztályba járnak és hány évesek. Lányával, Tímár Dorottyával mesélnek arról a Qubit demenciáról szóló videósorozatának harmadik részében, hogy hogyan élték meg az eltelt több mint 10 évet, mi maradt ki az életükből és ennek ellenére mit adott nekik a demencia, amíg a nagymamát ápolták az otthonukban.
A videóban megszólal még rajtuk kívül Kázár Ágnes háziorvos, a Feledhetetlen Alapítvány kuratóriumának elnöke, aki elmondja, az ő családjuknak mi jelentette azt a határt, amikor az intézményi elhelyezés mellett döntöttek.
Szűcs Teri íróval arról beszélgettünk, hogy neki mit jelent az otthonápolás, és lát-e esélyt arra, hogy intézményt keressen az édesanyjának. Sóki Diána pedig arról beszélt velünk, hogy neki mi segített a betegséggel való megküzdésben, az ápolásban, hogyan dolgozta fel azt, ami az édesanyjával történik.
Videósorozatunkban igyekszünk körbejárni, hogy milyen terhet ró a családok életére a demencia, és hogyan lehet megbirkózni – illetve, hogy egyáltalán meg lehet-e birkózni – a tünetegyüttes következményeivel. A sorozat harmadik és egyben záró epizódja mostantól elérhető a Youtube-csatornánkon:
Az első részben – amit itt lehet megtekinteni – azt járjuk körül, hogyan ismerik fel ma a demenciát, mit lehet tenni a tünetek megelőzése érdekében, és mivel lehet előcsalni az emlékeket akkor, amikor a felejtés már a mindennapok részévé vált. A második epizódban pedig az ellátórendszer hiányosságaival foglalkoztunk kiemelten. Ez a rész itt érhető el.