Tömegével menekülnének az amerikaiak a Facebookról, miután Zuckerberg bejelentette a tényellenőrzés megszüntetését

01.10. · TECH

Nem aratott osztatlan sikert a Meta keddi bejelentése, hogy az Egyesült Államokban véget vet a tényellenőrzési programjának, helyette pedig az X-hez hasonlóan a felhasználókra bízná annak jelzését, ha valamit hamisnak vagy félrevezetőnek ítélnek. A cég hivatalosan a szólásszabadság elősegítésével indokolta a lépést, Mark Zuckerberg pedig részletesen is ismertette a változásokat: mostantól Amerikában egyszerűsítik a megkötéseket, nem korlátozzák például a bevándorlás vagy a gender témájú posztokat. Zuckerberg azt is megígérte, hogy a cég Donald Trumppal együtt küzd majd a szólásszabadságért.

Ezt a jelek szerint nem minden felhasználó fogadta kitörő örömmel: a TechCrunch összefoglalója szerint a bejelentést követően 5000 százalékkal növekedett a Meta, a Facebook vagy a Threads elhagyásáról szóló keresések népszerűsége. A hasonló keresések a Google Trendsen a maximális, 100 pontos értékelést kapták.

Hogyan törölhetek mindent?

„Facebook-alternatívák”, „hogyan tudok kilépni a Facebookból?”, „hogy törölhetem a Threads-fiókomat?” – kíváncsiskodtak a felhasználók, de az oldal alternatíváinak számító Blueskyra és Mastodonra is többen kerestek rá, mint a tényellenőrzés megszűnésének bejelentése előtt.

A változások egyébként az Európai Uniót nem érintik, a Meta közleménye szerint az Egyesült Államokon kívül jelenleg nem terveznek hasonló lépéseket.

A Nemzetközi Tényellenőrző Hálózat (IFCN) elítélte a lépést, arra hivatkozva, hogy a tényellenőrzés megszüntetése valódi károkat okozhat a világban, ha pedig Amerikán kívülre is kiterjesztenék az új rendszert, annak beláthatatlan következményei lennének. A szervezet arra is felhívta a figyelmet, hogy a veszélyes tartalmak és az álhírek szűrése nem azonos a cenzúrával.

A szervezet szerint attól lehet tartani, hogy ellenőrzés nélkül befolyásolni lehet majd a választási eredményeket, sőt, akár népirtás eszközévé is válhat a közösségi média – amire már volt is példa a közelmúltban Mianmarban, ahol a platformot a rohingják ellen hergelték a burmai katonákat.