Új megvilágításba helyezi az asztrofizikát a Tejútrendszer központi fekete lyukának most megfigyelt kitörése

A Földnek is otthont adó Tejútrendszer központi régiójában található, négymillió naptömegű, Sgr A* néven ismert fekete lyuk tevékenységét először sikerült detektálni az infravörös tartomány középső hullámhosszain – írja a Gizmodo.

A Smithsonian Asztrofizikai Obszervatórium kutatócsoportja az Amerikai Csillagászati Társaság 245. vándorgyűlésén kedden, január 14-én mutatta be legújabb eredményeit. A kutatóintézet sajtóközleménye szerint a James Webb űrteleszkóp közép-infravörös műszerével (MIRI) rögzített felvételek azt „mutatják meg”, ahogy a fekete lyuk akkréciós korongjában lehűlő elektronok által felszabadított energia fáklyaként lövell ki a galaxis belső régióiba.

Illusztráció a Sgr A* mágneses erővonalainak változó intenzitásáról tanúskodó, a Smithsonian Asztrofizikai Obszervatóriumának kutatócsoportja által megfigyelt szinkrotron emisszióról
photo_camera Illusztráció a Sgr A* mágneses erővonalainak változó intenzitásáról tanúskodó, a Smithsonian Asztrofizikai Obszervatóriumának kutatócsoportja által megfigyelt szinkrotron-emisszióról Fotó: CfA/Mel Weiss

A Gizmodo kommentárja szerint „a fekete lyukak fizikájának modellezése és az objektumok közvetlen leképezése kéz a kézben járnak, hogy közelebb kerüljünk az univerzumunk legmasszívabb és legfigyelemreméltóbb objektumainak alapját képező fizika megértéséhez”.

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

link Forrás
link Forrás
link Forrás