Lenyűgöző galaxist örökített meg a Hubble űrtávcső, aminek gyűrűi egy ritka kozmikus ütközésben születtek

Kozmikus céltáblára emlékeztet az a galaxis, amiről nemrég lenyűgöző felvételt készített a Hubble űrtávcső. Az amerikai űrügynökség veterán űrteleszkópja által megörökített galaxist káprázatos gyűrűi teszik különlegessé, amik egy ritka kozmikus ütközés során keletkeztek.

A NASA keddi közleménye szerint új megfigyelések feltárták, hogy a hatalmas LEDA 1313424 galaxisban kilenc, csillagokkal teli gyűrű található – ami hattal több, mint bármelyik másik ismert galaxis esetén. Ezek akkor alakultak ki, amikor a Tejútrendszernél több mint kétszer nagyobb galaxison nagyjából 50 millió évvel ezelőtt áthaladt egy törpegalaxis – ami a kép bal oldalán, kék színben pompázik.
Bár a galaxis-ütközések gyakoriak a világegyetemben, olyan nagyon ritkán fordul elő, hogy egy galaxis pont a másik középső régióján haladjon át. „Egy nagyon különleges pillanatban kaptuk el a Céltábla-galaxist” – mondta Pieter G. van Dokkum, az Astrophysical Journal Letters folyóiratban megjelent tanulmány társszerzője.
„Az ütközés után csak egy nagyon szűk ablak van, amikor egy ilyen galaxisnak ennyi gyűrűje lehet” – tette hozzá a kutató. A koncentrikus gyűrűk keletkezése ugyanis annak eredménye, hogy a hatalmas galaxisban az ütközés után az anyag hullámszerűen kezdett a belső és külső területek felé vándorolni, ami új csillagkeletkezési régiókat hozott létre. A Céltábla-galaxist és a törpegalaxist még több tízmillió évvel ütközésük után is egy vékony gázcsóva köti össze, ami 130 ezer fényév hosszú – vagyis nagyobb, mint a Tejútrendszer 100 ezer fényéves átmérője.

„Ez egy véletlenszerű felfedezés volt. Földi égboltfelmérések felvételeit nézegettem, és amikor megláttam ezt a galaxist a több elkülönülő gyűrűjével, akkor azonnal megtetszett, és meg kellett állnom” – mondta Imad Pasha, a Yale Egyetem kutatója és a tanulmány társszerzője. A kutatók a Hubble űrteleszkóppal nyolc gyűrűt azonosítottak a galaxisban, a kilencedik létezését pedig a hawaii Keck Obszervatórium megfigyeléseivel sikerült megerősíteni.