A Gemini távcső elképesztő kozmikus virágot vett észre 160 ezer fényévre tőlünk

Gyönyörű csillagködöt fotóztak le az NGC 2040 nyílthalmaz körül az amerikai NSF-en (National Science Foundation) belül működő csillagászati megfigyelő központ, a NOIRLab szakemberei a chilei Gemini South teleszkóp segítségével.

Az azonos molekulafelhőből keletkezett, vagyis nagyjából azonos korú csillagokból álló NGC 2040 körülbelül 160 ezer fényévre található a Földtől, a Nagy Magellán-felhőben, a Tejútrendszer egyik kísérőgalaxisában – számol be az SCI News.

Az NGC 2040-et körülvevő köd a Gemini South távcső által készített képen
photo_camera Az NGC 2040-et körülvevő köd a Gemini South távcső által készített képen Fotó: International Gemini Observatory

Az NGC 2040 egy úgynevezett OB-asszociáció, egy olyan csillagcsoport, amelynek tagjai a nyílthalmazokkal ellentétben, nem kötődnek egymáshoz gravitációsan. „Az O és B színképtípusú csillagok rövid, mindössze néhány millió éves életet élnek, amely alatt nagyon forrón égnek, mielőtt szupernóvaként felrobbannak” – magyarázzák közleményükben a NOIRLab csillagászai.

Szerintük galaxisunkban a legtöbb csillag az NGC 2040-hez hasonló OB-társulásokban született. „Az NGC 2040 egy masszív, csillagközi gázból álló, LH 88 néven ismert struktúra része, amely a Nagy Magellán-felhő egyik legnagyobb aktív csillagkeletkezési régiója” – írják. „A következő egymillió év során több ezer új csillag fog születni a régióban” – teszik hozzá.

A képen látható fényes csillagok egymástól messze vannak, de mozgásuk a térben hasonló, ami arra utal, hogy közös eredetűek. Az LH 88-ban található réteges, ködös struktúrák már elpusztult csillagok maradványai. „A rózsa finom leveleit a szupernóvák lökéshullámai és az O- és B-csillagok viharai formálták” – áll a NOIRLab közleményében.