Az űridőjárás vizsgálatát segíti a magyar kutatók fejlesztése

Az európai űrügynökség, az ESA által üzemeltetett űridőjárás-megfigyelő Swarm műholdcsalád a Föld körüli térségben zajló, elsősorban a Nap által vezérelt folyamatokat monitorozzza.
A Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet 2022 őszétől csatlakozott az adatokat feldolgozó ESA Swarm DISC (Data Innovation and Science Cluster) konzorciumhoz. Feladatuk, hogy feltérképezzék, hogy mi is zajlik a jelenlegihez hasonló aktív naptevékenységi időszakokban, és kifejlesszék a minél pontosabb előrejelzést lehetővé tevő metódusokat, segítve ezzel a vészhelyzeti forgatókönyvek kidolgozásában a navigációs, telekommunikációs és egyéb műholdak üzemeltetőit az extrém sugárzási események idejére – olvasható a Magyar Kutatási Hálózat (HUN-REN) hétfői sajtóközleményében.
A Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet munkatársai a Space Physics szakfolyóiratban megjelent tanulmánya ismerteti azt az algoritmust, amely áttörést jelent a műholdakra leginkább veszélyes „nagyenergiás részecskék” gerjesztésében kulcsszerepet betöltő ultra alacsony frekvenciás (ULF) hullámtevékenység „jellemzésében”. Az adatrendszer és a kapcsolódó dokumentáció ma már szabadon elérhető az ESA erre a célra dedikált honlapján.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: