Túl steril a Nemzetközi Űrállomás, és ez nem tesz jót az űrhajósok egészségének

A Nemzetközi Űrállomáson túlságosan nagyfokú a sterilitás, annyira, hogy az már negatív hatással lehet az űrhajósok egészségére. Egy tanulmány most azt javasolja, hogy némileg „koszosabbá” kellene tenni – írja a Guardian.

A Nemzetközi Űrállomás (International Space Station – ISS) első modulját 1998-ban bocsátották fel, az űrállomás 2000 novembere óta lakott. Egy tanulmány most megállapította, hogy nagyrészt mentes a talajban és a vízben található környezeti mikrobáktól, amelyekről úgy gondolják, hogy jótékony hatással vannak az immunrendszerre. A mikrobiális sokféleség hiánya magyarázatot adhat arra, hogy az űrhajósok miért tapasztalnak gyakorta az immunrendszerükkel kapcsolatos egészségügyi problémákat, például kiütéseket, gombás fertőzéseket és övsömört. A jövőben ezeknek a mikrobáknak az űrállomásokra való telepítése javíthatná az űrhajósok egészségét anélkül, hogy a higiéniát feláldoznánk – állítják a kutatók.

A Nemzetközi Űrállomás, még lyuktalanul.
photo_camera A Nemzetközi Űrállomás (International Space Station - ISS) Fotó: Wikimedia Commons

„Hasznos lenne, ha az efféle mesterséges környezetek, mint amilyen az ISS, változatos mikrobiális közösségeket is magukba foglalnának, így jobban modelleznék a Földön tapasztalt természetes kitettséget" – idézi a lap Rodolfo Salidót, a San Diegó-i Egyetem munkatársát, a tanulmány egyik szerzőjét.

A kutatók együttműködtek az űrhajósokkal, akik 803 különböző felületről vettek mintát az ISS-en. A Földre visszatérve azonosították, hogy az egyes mintákban milyen baktériumfajok és vegyi anyagok voltak jelen. Összességében az emberi bőr volt a mikrobák fő forrása az ISS egész területén, bár ezek gyakorisága eltérő volt az egyes helyeken. Az étkezési és ételkészítési területeken több, az élelmiszerekkel kapcsolatos mikrobát találtak, míg az űrvécében értelemszerűen több, a vizelettel és a széklettel kapcsolatos mikroba volt. A legtöbb földi mintával összehasonlítva az ISS felszínein nem voltak jelen a szabad életű környezeti mikrobák. A tisztítószerekből és fertőtlenítőszerekből származó vegyi anyagok mindenütt előfordultak az állomáson. Az ISS leginkább az iparosított, elszigetelt környezetből, például kórházakból származó földi mintákhoz hasonlít – olvasható a Cell című folyóiratban megjelent tanulmányban.

A lap megszólaltatja Odette Laneuvillet, az Ottawai Egyetem biológusát, aki nem vett részt a kutatásban: „A környezet fontos az immunrendszer számára, mert folyamatosan érzékeli ezeket a kórokozókat, és válaszreakciót vált ki, vagy éppenséggel nem.” Szerinte azonban óvatosságra lenne szükség, ha bárki azt fontolgatná, hogy szándékosan be kellene juttatni az űrkörnyezetbe a Földről származó mikrobákat. „Nem biztos, hogy parazitákat és gombákat kéne látnunk odafent" – jegyzi meg.

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

link Forrás