Két héttel hamarabb jöhetnek haza a NASA Nemzetközi Űrállomáson rekedt asztronautái

Március közepén térhet haza az a két amerikai űrhajós, akik tavaly júniusban indultak egy eredetileg 10 naposra tervezett űrrepülésre a Boeing Starliner űrhajójával – írta meg szerdán a Reuters.

Miután a Starliner meghibásodott és félő volt, hogy nem képes biztonságosan visszahozni a legénységet a Nemzetközi Űrállomásról (ISS), az űrhajó Butch Wilmore és Suni Williams nélkül ért földet tavaly szeptemberben – végül gond nélkül. Wilmore és Williams így közel 250 napja az ISS-en tartózkodnak, és arra várnak, hogy Elon Musk SpaceX-jének Crew Dragon űrhajóján hazajussanak.

Butch Wilmore és Suni Williams amerikai űrhajósok a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén 2024-ben
photo_camera Butch Wilmore és Suni Williams amerikai űrhajósok a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén 2024-ben Fotó: HANDOUT/AFP

Az amerikai űrügynökség (NASA) most elhatározta, hogy a SpaceX Crew Dragon űrhajóján négy űrhajóst szállító Crew–10 küldetést a tervezettnél két héttel hamarabb, március 12-én elindítják. Az ISS-re tartó űrrepüléshez egy már korábban háromszor repült Dragon kapszulát használnak majd, és nem egy új kapszulát, aminek gyártása során csúszások merültek fel.

A NASA azután döntött így, hogy Donald Trump amerikai elnök január végén arra kérte Muskot, hogy amint lehetséges, hozza vissza az űrállomáson rekedt űrhajósokat. „Elon hamarosan úton lesz. Remélhetőleg minden rendben alakul. Sok sikert Elon!!!” – írta Trump a Truth Social platformon megosztott posztjában, amiben alaptalanul Joe Biden volt elnök kormányát hibáztatta az asztronauták helyzetéért.

Az űrkapszulák felcserélése a hírügynökség szerint kihathat jövőbeli magánűrrepülésekre is, köztük az Axiom Space űrcég negyedik küldetésére (Ax-4). Ezen a repülésen utazik majd a következő hónapokban Kapu Tibor második magyar űrhajósként utazhat a világűrbe, aki három társával két hetet tölthet a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén.