A tudomány Oscarjának számító Breakthrough-díjat idén a szklerózis multiplex és az Epstein–Barr-vírus közötti közvetlen összefüggés felfedezői kapták

Azt, hogy a herpeszvírusok családjába tartozó, életünk során szinte mindenkit megfertőző Epstein–Barr-vírus (EBV) lehet a szklerózis multiplex (sclerosis multiplex, MS) fő okozója, arról már bő három éve beszámoltunk. Bár azt korábban is többen gyanították, hogy az Epstein–Barr-vírus szerepet játszhat a megbetegedés kiváltásában, azt, hogy egyértelmű összefüggés van az emberek 90-95 százalékát megfertőző kórokozó és a viszonylag ritka autoimmun megbetegedés közöt, azt Alberto Ascherio, a Harvard T. H. Chan School of Public Health epidemiológusa és kollégái bizonyították.

Az először a Science folyóiratban megjelent tanulmányban publikált eredményeik alapján a tudomány Oscarjának számító, 3 millió dolláros Breakthrough-díjat idén Ascherio professzor kapta megosztva Stephen Hauser neuro-immunológus professzorral, aki a szklerózis multiplex élettani folyamatainak feltárásában és terápiájának kidolgozásában ért el áttörést – írja az IFL Science.

Két Epstein-Barr vírusrészecske (bal fent, jobb lent) egy elektronmikroszkópos felvételen
photo_camera Két Epstein-Barr vírusrészecske (bal fent, jobb lent) egy elektronmikroszkópos felvételen Fotó: Liza Gross

A vírus és a betegség közötti kapcsolat nem várt perspektívát nyitott ugyanis az MS kezelésében. A lap szerint a jelenleg zajló kutatások a vírus elleni különféle vakcinák fejlesztése korábban nem remélt, a most alkalmazott terápiáknál jelentősebb eredményekkel kecsegtet, akár azzal is, hogy a kiváltott immunválasz leállítja és visszafordítja a betegséget.

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

link Forrás