Ankylosaurusnyomokat találtak Kanadában

Kiderült, hogy Kanadában már a campaniaia és a maastrichti időszak előtt is éltek már ankylosaurida Ankylosaurusok: a bunkósfarkú, növényevő állatok százmillió évvel ezelőtti üledékben hagyták maguk után a lábnyomukat. A százmillió évvel ezelőtt keletkezett fosszíliákon három ujj nyoma látható, ami pedig az Ankylosaurusok közül csak az ankylosauridákra jellemző. Korábban még nem került elő hasonló lelet.

photo_camera A nyomokról készült gipszöntvény Fotó: Arbour et al., doi: 10.1080/02724634.2025.2451319

A leletek alapján úgy tűnik, hogy a Ruopodosaurus clava névre keresztelt faj ugyanazokon a területeken élt, mint a Tetrapodosaurus borealis, így valószínű, hogy a kréta időszak középső részén Észak-Amerikában mindkét faj megtalálható volt.

Bár a paleontológusok csak nyomokat találtak, csontokat nem, ezek alapján úgy gondolják, hogy a faj tagjai 5-6 méter hosszúak lehettek, az Ankylosaurusokra jellemző farokbunkóval, vastag páncélzattal és tüskékkel. A lelet azért is jelentős, mert épp akkorra datálják, amikor az eddigi leletek alapján úgy gondolták, hogy a bunkósfarkú dinoszauruszok eltűntek Észak-Amerikából, de a lábnyomok szerint nem ez volt a helyzet.

Harminc centis nyomok

Bár a Tetrapodosaurus borealis maradványai nem számítanak ritkaságnak a régióban, sőt, a faj lábnyomait is azonosították 2000-ben, ez az első eset, hogy háromujjú Ankylosaurus nyomaira bukkantak. A felfedezés azért is jelentős, mert a nem tagjairól viszonylag keveset lehet tudni, teljes csontváz még nem került elő belőle.

A T. borealis lábnyomai ötven centi hosszúak, míg a most vizsgált nyomok közül a legnagyobb sem éri el a 30 centimétert, ezért valószínű, hogy a kréta közepén élő állatok kisebb testűek voltak, mint a korszak végén élők. Ez azt jelenti, hogy a faj tagjai nagyjából 120 centiméter magasak lehettek.

A nyomok azt is jelentik, hogy a régióban még további felfedezések is várhatóak: valószínű, hogy az nagyjából 16 millió éves időszak, amelyről eddig úgy hitték, hogy Ankylosaurusok nélkül telt el, valójában tartogat még meglepetéseket, ezért a paleontológusok további feltárásokra készülnek Brit Columbia északi részén.