Egymilliárd forintos kvantumkommunikációs beruházást jelentett be a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem

05.15. · TECH

Egymilliárd forintos kvantumkommunikációs beruházást jelentett be a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) – derül ki az egyetem csütörtöki közleményéből.

A BME a QCIHungary projekt keretében egy kvantumkommunikációra képes optikai földi állomást vásárol majd az osztrák Quantum Technology Laboratories GmbH (qtlabs) cégtől. Ez lehetővé teszi majd a magyar szakembereknek, hogy kvantumkulcs-szétosztási (quantum key distribution, QKD) kísérleteket végezzen kvantumkommunikációs műholdakkal. A technológia, amivel tavalyi cikkünkben foglalkoztunk részletesen, lehetővé teszi a titkosításhoz használt kriptográfiai kulcsok biztonságos továbbítását.

Egy csillagvizsgáló kupolájára emlékeztet a kvantumkommunikációra képes optikai földi állomás
Fotó: BME

Ehhez hasonló kísérletet folytattak nemrég kínai és dél-afrikai kutatók, amivel megdöntötték a kvantumkommunikáció eddigi távolsági rekordját, amikor 12900 kilométerről küldözgettek képeket egymásnak a kínai Jinan–1 műhold segítségével. A BME közleményéből nem derül ki, hogy a kísérletekhez a jövőben milyen műholdakat használnának. A földi optikai állomás BME Hálózati Rendszerek és Szolgáltatások Tanszékén működő Mobil Kommunikáció és Kvantumtechnológiák Laboratóriumban kap majd helyet.

„Ez a beruházás nemcsak egyetemünk, hanem Magyarország szerepe szempontjából is egy fontos mérföldkő” – mondta Imre Sándor, a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karának dékánja. „Büszkék vagyunk arra, hogy hozzájárulhatunk a kvantumkommunikációs infrastruktúra kiépítésére irányuló európai erőfeszítésekhez, és hogy kutatóink és hallgatóink számára olyan eszközöket tudunk biztosítani, amelyekkel élen járhatnak ezen a területen” – tette hozzá.

A BME mellett az ELTE, a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont, valamint a Pro-M Zrt által alkotott konzorcium a QCIHungary projekten keresztül egy kvantumkommunikációs gerinchálózatot készül kiépíteni Magyarországon, az Európai Kvantumkommunikációs Infrastruktúra kezdeményezés részeként.

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

Forrás
Forrás