Magyar felfedezésű meteoritok a Svábhegyi Csillagvizsgáló kiállításán

A Qubiten ebben, ebben és ebben a cikkünkben már korábban beszámoltunk Sárneczky Krisztián, a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont (CSFK) Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézet kutatásvezetőjének nemzetközileg is egyedülálló teljesítményéről.
„A becsapódott kisbolyók meteoritjai és kőzetszövete most először nyilvánosan is megtekinthető, ami világszinten is egyedülálló gyűjtemény. A felfedező intézet helyszínén üzemelő látogatóközpontban, a Svábhegyi Csillagvizsgáló Klebelsberg Kunó előadótermében egy különleges vitrin és kiállításrész kapott helyett, ahol a három magyar felfedezésű becsapódó kisbolygóból kettő, ami földet ért, megtekinthető” – olvasható a CSFK május 19-én, hétfőn kiadott közleményében.
A Piszkéstetői Obszervatórium távcsövével felfedezett kisbolygók néhány órával az éjszakai felfedezésük után be is csapódtak. „A 2022 EB5 egy 3 méteres kisbolygó volt, ami Izlandtól északkeletre robbant fel a légkörben az Atlanti-óceán felett. Az infrahang detektorokkal is érzékelt robbanás 4 kilotonnás volt, ami a hirosimai atombomba erejének harmadával egyenértékű. A 2023 CX1 kisbolygó egy kb. 2 méteres kondritos anyagú kisbolygó volt, melynek darabjai Normandia partjai mellett, Saint-Pierre-le-Vieger francia település közelében értek földet. A harmadik felfedezett kisbolygó a 2024 BX1, mely kb. fél méteres méretével apró, de ritka és különleges anyaga miatt nagy fényvisszaverő képességű test volt. Berlintől keletre, Ribbeck település közelében hullottak le a darabjai”.

A Svábhegyi Csillagvizsgálóban a magyar felfedezésű becsapódó kisbolygók darabjai mellett több más meteoritot is meg lehet nézni, akár mikroszkóppal is, illetve vannak olyan darabok, amiket kézbe is vehetnek a látogatók.
A kiállításról bővebben innen tájékozódhatnak az érdeklődők
* * *
Erős témát választottunk megint, az immár 105 éves trianoni béke körülményeit, traumáját, máig ható geo- és nemzetpolitikai következményeit, valamint modernizációellenes hatásait vizsgáljuk a júniusi, csak Qubit+ tagoknak meghirdetett, exkluzív tudományos estünkön, a tizenegyedik Qubit Live-on.

Velünk lesz Ungváry Krisztián történész, egyetemi tanár, lapunk állandó szerzője, Ablonczy Balázs történész, az ELTE BTK Művelődéstörténeti Tanszék habilitált egyetemi docense, Hatos Pál történész és jogász, az NKE Eötvös József Kutatóközpontja Közép-Európa Intézetének vezetője és Török-Illyés Orsolya színművész. Ha nem szeretnél lemaradni, iratkozz fel mielőbb a Qubit+-ra!