Külön weboldalon követhető, merre jár éppen Elon Musk űr-Teslája
A SpaceX nehéz rakétáját, a Falcon Heavyt február 6-án lőtték fel a floridai Cape Canaveral bázisról, ami nemcsak az egyre inkább magánkézbe tolódó űrkutatás jelentős állomása volt, hanem lehetőséget is adott Elon Musknak egy kozmikus gegre.
Az egyszerűen csak a tömeg tesztelésére szolgáló, funkciótlan ballaszt helyett ugyanis egy meggypiros Tesla Roadster kabriót küldött fel a rakétákkal, amely – volánja mögött a Starman nevű bábuval – heliocentrikus pályán keringve jelzi a világűrben utazóknak, hogy ki a Föld igazi ura.
Ugyan az autóba szerelt kamera élő streamje a tervezett 12 óra helyett 4 óra után megadta magát, mostantól egy új weboldalon, a Whereistheroadster.com-on lehet követni, merre kanyarog éppen Starman az űrben.
A keringési pályák grafikája mellett szöveges üzenetben lehet tájékozódni az űr-Tesla legfontosabb adatairól, miszerint az a cikk írásának pillanatában:
- 4 300 723 kilométerre van a Földtől, 12 147 km/h-s sebességgel távolodva a bolygótól;
- 217 314 966 kilométerre van a Marstól, 69 438 km/h-s sebességgel közeledve a bolygóhoz;
- 148 633 554 kilométerre van a Naptól, 5 435 km/h-s sebességgel távolodva a csillagtól;
- 730,3-szorosan lépte túl a mérföldes garanciáját;
- 88,7 km/l-es üzemanyag-gazdaságosságot ért el;
- és amennyiben az akkumulátorai még működnek, Starman már 3955 alkalommal hallgatta végig David Bowie Space Oddity című számát.