A Facebooknak is elege lett az oltásellenes álhírekből
Miután egyre csak terjed az oltásellenesség a világban, mind több fiatal dönt úgy, hogy akár a szülei akarata ellenében, titokban is beoltatja magát. A kanyaró ugyanis nem játék, aki kimarad az oltásból, és valahogy elkapja a betegséget, bele is halhat.
A közkeletű tévhit szerint az oltás autizmust okozhat, és bár ezt többször és többen is cáfolták, van, aki még mindig szkeptikus, ebben pedig kiemelkedő szerepet játszanak a Facebookon terjedő álhírek. A közösségi oldal korábban már betiltotta egy halott csecsemő képével riogató oltásellenes csoport reklámkampányát, de az oltáselleneseket mindeddig zavarhatatlanul be lehetett állítani célcsoportként, a Facebook csütörtökön ezt a lehetőséget is megszüntette.
2019 legnagyobb kockázata
A közösségi oldal felelőssége legutóbb akkor került előtérbe a kérdésben, amikor egy szenátusi bizottsági meghallgatáson egy tizennyolc éves fiatalember, Ethan Lindenberger azt mondta, hogy az anyja a Facebookon olvasottak alapján akadályozta meg, hogy beoltassák kanyaró ellen. Lindenberger inkább az Amerikai Egészségügyi Hivatal és a WHO honlapjáról tájékozódott, ezután döntött az oltás mellett.
Mostantól a Facebook is inkább ezek felé a források felé fordul, és megpróbálja az elismert egészségügyi szervezetek eredményeit kommunikálni azokon a csatornákon, ahol ezzel kapcsolatos álhírekre bukkan. A cég további fejlesztéseket ígért az ismeretterjesztésben, és elismerte, hogy hibázott, amikor nem lépett fel határozottabban az oltások körüli álhírekkel szemben.
Az Amerikai Gyermekorvosok Szövetsége már egyenesen egészségügyi válságról beszél, egyúttal közzétettek egy táblázatot is azoknak a fiataloknak, akik nem kapták meg az oltásaikat, de szeretnék bepótolni ezt a mulasztást. A tájékoztatási kampány nem hatotta meg Lindenberger anyját, Jill Wheelert: a nő azt nyilatkozta, hogy bár büszke rá, hogy a fia milyen ügyes és önálló volt, gyakorlatilag semmivel nem ért egyet, amit a fiú mond, és azzal vádolja a nagy gyógyszercégeket, hogy Lindenbergert tették meg a gyógyszerlobbi arcává.
A WHO az oltásellenességet a 2019-es év egyik legnagyobb egészségügyi kockázatának tekinti, a mostani lépésektől az oltottság elterjedését remélik. A vakcina csak akkor véd a járvány ellen, ha a populáció 96-99 százaléka immunis a kór ellen, ezt nevezik nyájimmunitásnak, ezért is fontos, hogy minél többen megkapják az oltást.