Pszichedelikus tudatkutató központot alapított az egyik legpatinásabb amerikai orvosi egyetem
Külön központot hozott létre a tudatmódosító szerek behatóbb vizsgálatára a Johns Hopkins Orvostudományi Egyetem. A londoni Imperial College után a baltimore-i egyetem a második nemzetközi rangú felsőoktatási intézmény, amely így döntött.
A New York Times beszámolója szerint a Pszichedelikus és Tudatkutató Központra magánszemélyektől és alapítványoktól 17 millió dollárnyi adományt kalapozott össze az egyetem. Összehasonlításul: a londoni Pszichedelikus Kutatóközpont 3,5 millió dollárnak megfelelő, szintén magánszemélyek által összeadott összegből kezdte meg működését.
Mindkét kutatóhely azért jött létre, hogy a triptamin családba tartozó, pszilocibin nevű ( C12H17N2O4P kémiai képletű) pszichoaktív alkaloid pszichológiai-pszichiátriai alkalmazását kutassa.
Hoffmani örökség
A szóban forgó vegyület több gombafaj hatóanyagaiban is jelen van, mindenekelőtt a varázsgombaként emlegetett Psilocybe gombák nemzetségének tagjaiban. A Psilocybe cubensis (kubai badargomba), Psilocybe semilanceata (hegyes badargomba) és Psilocybe mexicana (mexikói badargomba) fajok mellett már egy sor más gombanemzetségben is megtalálták.
Az emberiség kultúrtörténetében jelentős szerepet játszó, sámánok, varázslók, gyógyítók által használt alkaloid vegyészeti elemzését az LSD-t (vagyis a lizergsav-dietilamidot) elsőként szintetizáló Albert Hofmann végezte el először közel száz évvel ezelőtt. A svájci vegyészlegenda egyébként nem csak a pszilocibint, hanem a szintén bioaktív pszilocint is analizálta a gombanemzetség európai fajából, az utóbbi vegyület azonban kevésbé vált ismertté, mert a tartósító szárításkor a hőkezelés hatására gyorsan lebomlik.
Terápiás alkalmazás
A pszilocibin jó hírét a hippikorszakban Timothy Leary alapozta meg, aki az 1950-es évek végétől pszichológiai és pszichiátriai kutatások keretei között folytatta Hofmann farmakológiai célú önkísérleteit az LSD-vel.
A pszichedelikus hatású alkaloiddal azonban csak jóval később, a 2010-es évek elején, épp a Johns Hopkins Orvostudományi Egyetemen kezdtek el behatóbban terápiás kísérleteket folytatni. Gyorsan kiderült, hogy a gomba hatóanyaga kiváltotta többórás élmény hatására tartósabban is csökken a szorongás, a depressziós betegek pedig a pszilocibines kezelés után hosszabb időszakokra is nélkülözni tudták a gyógyszereiket.
A most létrehozott kutatóközpont a depresszió mellett önkéntesek részvételével vizsgálatokat folytat a táplálkozási zavarok egyik alapvető típusát jelentő anorexia nervosa, az Alzheimer-kór és a nikotinaddikció kezelésének területén is. De külön kutatási projekt kapott a vallási élmények és a pszichés folyamatok általánosabb feltérképezése is.
Kapcsolódó korábbi cikkeink: