Töretlenül nő a császármetszések aránya Magyarországon, már ötödikek vagyunk az EU-ban
Több mint minden harmadik gyereket császármetszéssel segítenek a világra Magyarországon – derül ki az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat 2017-es adatokon alapuló statisztikáiból. A tagállamok közül Magyarországon az ötödik legmagasabb a császármetszések aránya: 37,3 százalék.
Cipruson egészen elképesztő az arány, a szülések több mint fele zajlik műtéti úton, utána Románia (44,1 százalék), Bulgária (43,1 százalék) és Lengyelország (39,3 százalék) következik.
A lista végén a szülések kevesebb mint ötödénél van szükség császármetszésre: Finnországban az esetek 16,5 százalékában döntenek így az orvosok (vagy az anyák), utána Svédország (16,6 százalék), Észtország (19,4 százalék), Litvánia (19,4 százalék) és Franciaország (19,7 százalék) következik.
Tavalyelőtt összesen 1,4 millió esetben hajtottak végre császármetszést az unióban. Érdekesség, hogy ugyancsak 2017-es adatok alapján éppen Cipruson a legalacsonyabb az EU-ban a csecsemőhalandóság (ezer élveszülésre 1,3 haláleset jut), de utána rögtön Finnország (2 haláleset/ezer élveszülés) következik. A két ábrát összevetve ugyanakkor jól látszik, hogy azok az országok, ahol magas a császármetszések aránya, kevésbé lehetnek büszkék csecsemőhalandósági statisztikáikra.
Magyarországon 2007 és 2017 között jelentősen sikerült csökkenteni a csecsemőhalandóságot, jelenleg 4 alatt van az ezer élveszülésre jutó szám, nagyjából a 3,6 ezrelékes EU-átlag szintjén:
Ha a császármetszést – amely az amerikai szakorvosi szövetség állásfoglalása szerint alacsony kockázatú terhesség esetén nagyobb kockázattal jár, mint a hüvelyi szülés – nem tekintjük kifejezetten célnak, fogalmazhatunk úgy, hogy Magyarországon romlik a helyzet. Ez az Eurostat a részletes országstatisztikáiból derül ki, ahol ha beállítjuk, több évre visszamenőleg láthatjuk az adatokat.
Az alábbi táblázat elkészítéséhez a KSH élveszülésszámait vettük alapul (a halvaszülések tehát nem számolódtak), ezért lehetséges, hogy a 2017-es arány alább még kedvezőtlenebb, mint amire az Eurostat jutott:
A fejlett egészségüggyel rendelkező országokban a császármetszések esetén 100 ezer esetre 13 haláleset jut, míg vaginális szülésnél csak 3,5. Sürgősségi császármetszés esetén a szövődmények kockázata növekedik.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: