Visszatérnek a gepárdok Indiába
Szombaton, szeptember 17-én megérkezett az indiai Kuno Nemzeti Park területére az a nyolc gepárd, amiket egy nagyszabású visszatelepítési program keretében engednek szabadon a szubkontinens védett területein.
A BBC híradása szerint az öt nőstényt és a három hímet egy bérelt Boeing 747-es repülőgép szállította Namíbiából Indiába. Az érkezéskor jelen volt Narendra Modi, India miniszterelnöke is.
A zsákmányállatokban, elsősorban antilopokban és vaddisznókban gazdag területre visszatelepítendő ragadozók műholdas nyomkövető nyakörveket kaptak, minden példányra külön megfigyelőcsoport vigyáz majd.
A Föld leggyorsabb szárazföldi állatának tartott gepárdok indiai visszatelepítésére azután kerül sor, hogy 1952-ben India őshonos populációját hivatalosan kihaltnak nyilvánították. Ez az egyetlen nagytestű emlős, amely kihalt az országban a brit uralomtól való függetlenedés óta. Kihalását a rájuk való vadászat, a táplálékhiány és az élőhelyvesztés együttes hatásai okozták.
Az 1950-es évek óta már történtek erőfeszítések India gepárdállományának újjáélesztésére. Az 1970-es években volt egy kísérlet arra, hogy Iránból hozzák be az állatokat, ahol akkoriban mintegy 300 példány élt. Ez a projekt azonban kudarcba fulladt, amikor a sahot az iráni forradalomban megbuktatták.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: