Páratlan felvételeken, ahogy kardszárnyú delfinek levadásznak egy fehér cápát és felfalják a máját
Tengerbiológusok már korábban is beszámoltak olyan esetekről, amikor az óceánok csúcsragadozói közül az egyik a másik zsákmánya lett.
Dél-afrikai kutatók a 2010-es évek derekán figyeltek fel arra, hogy a cápaparadicsomnak számító Gansbaai öbölben rendszeresen olyan állati maradványokat sodornak partra a hullámok, amelyek egyértelműen arra utalnak, hogy a kardszárnyú delfinek (Orcinus orca) rákaptak a nagy fehér cápák (Carcharodon carcharias) vadászatára.
A nyár elején aztán a cserkeléstől a teríték elfogyasztásáig a világon először sikerült filmre venni az összehangolt csoportos akciót – írja a Live Science. A kutatók az Ecology folyóiratban megjelent tanulmányukban részletesen elemezték a helikopterek és drónok segítéségével készített felvételeket.
Kiderült, hogy a nagy fehér cápa a saját prédafajai (fókák és teknősök) által sokszor sikerrel alkalmazott védekezési stratégiát vetette be a kardszárnyúakkal szemben: szorosan a támadók közelében körözött, várva a megfelelő pillanatot a szökésre. A csoportosan vadászó emlősök elsőre ugyan láthatóan zavarba jöttek a szokatlan viselkedéstől, de miután a cápát bekerítő két kardszárnyúhoz egy harmadik orka csatlakozott, így már esélye sem volt a cápának. A felvételeken az is látszik, ahogy az utolsóként érkezett vadász a nagy fehér cápa májából lakmározik.
A kutatók szerint egyértelmű, hogy a delfinek menet közben váltottak módszert, bevonva társukat a vadászatba. Úgy vélik ez egyértelműen bizonyítja a folyamatos és magas szintű információcserét lehetővé tevő kommunikáción alapuló fejlett és intelligens csoportos együttműködést.
Az alábbi videó a tanulmány mozgóképes absztraktja:
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: