Eltávolítja az emberi maradványokat gyűjteményeiből az Amerikai Természetrajzi Múzeum
Gyűjteményezési gyakorlatának felülvizsgálata után az összes emberi maradványt eltávolítja kollekcióiból az Amerikai Természetrajzi Múzeum (AMNH) – értesült a brit Guardian.
A New York Times október 15-én elsőnek számolt be arról a főigazgatói körlevélről, amely szerint a döntés háttere, hogy az 1869-ben alapított intézmény gyűjteményébe ma már sértőnek és rasszistának tartott elvek és módszerek jegyében került a 12 ezer darabból álló kollekció egy része. A szóban forgó maradványok az amerikai őslakosok, illetve a rabszolgaként behurcolt afrikaiak sírjaiból kerültek a múzeumba, de számos olyan is akad, amit az 1940-as években összegyűjtött New York-i holttestből származik.
Sean Decatur főigazgató szerint a 19. és 20. században számos tudós a fehér felsőbbrendűség elméletének tudományos bizonyítására használta a gyűjteménybe kerülő maradványokat, a mai tudományos narratívák illusztrálásánál azonban nyilvánvalóan jóval erősebbek az eltávolításukat sürgető etikai megfontolások.
Az Egyesült Államok legnagyobb természettudományi gyűjteményéről ismert intézmény vezetése azután döntött így, hogy több más jelentősebb amerikai intézmény már lépett. Mások mellett a Harvard Egyetem Peabody Múzeuma, valamint a philadelphiai Penn Múzeum nyilvánosan kért bocsánatot, hogy korábban afro-amerikai és őslakos csontmaradványokat és koponyákat is őrzött, illetve kiállított.
Az Egyesült Államokban ugyan három évtizede életbe van az őslakos amerikai sírok és maradványok védelméről rendelkező jogszabály, de a csontok visszaszolgáltatása a jelek szerint nem zajlik zavartalanul. A Guardian szerint az AMNH eddig ezer indián maradványt már visszaadott, de még további 2200 a birtokában van.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: