Több mint 700 darabból álló űrszemétfelhőt hozott létre egy kínai rakétafokozat megsemmisülése
Komplett űrszemétfelhőt hozott létre alacsony Föld körüli pályán egy kínai rakéta, amely felbocsátotta a SpaceX Starlinkjéhez hasonló kínai megakonstelláció első műholdjait. A SpaceNews pénteki cikke szerint a rakéta második fokozatából több mint 700 űrszemét darabka keletkezett, amelyek akár évtizedekig is a világűrben maradhatnak.
Az amerikai űrparancsnokság (US Space Command), amely radarokkal és más szenzorokkal követi a Föld körüli pályán keringő objektumokat, az ArsTechnica szerint csütörtökön megerősítette a kínai rakéta második fokozatának szétesését. Erre 800 kilométeres magasságban, az alacsony Föld körüli pálya egy elég sűrűn használt részén került sor.
A globális radarhálózatával az alacsony Föld körüli pályát monitorozó LeoLabs vállalat szintén csütörtökön azt közölte, hogy legalább 700, de az is lehet, hogy 900 űrszemét darabkát eredményezett a rakétafokozat megsemmisülése.
A kedden fellőtt Hosszú Menetelés-6A rakéta 18 műholdat szállított, amiket sikeresen az északi- és déli-sark felett áthaladó poláris pályára állított. A kommunikációs műholdak a G60 Starlink Csien-fan (jelentése: „ezer vitorla”) rendszer részét képezik majd, ami az elképzelések szerint elkészültekor 14 ezer műholdat számlál majd.
A SpaceX-nek jelenleg 6281 Starlink műholdja kering a világűrben, de a végleges tervek alapján a rendszer 12 ezer műholdból áll majd, amit szükség esetén 42 ezerre lehet majd bővíteni. A Starlink műholdak pályára állítása a fő oka annak, hogy az Egyesült Államok tavaly közel kétszer annyi űrrakétát indított, mint legközelebbi riválisa, Kína.