Szegedi kutatók eredménye áttörést ígér a migrén terápiájában
A migrén kialakulásában kulcsfontosságú folyamatot tárt fel a Szegedi Tudományegyetem Vécsei László vezette Idegtudományi Kutatócsoportja – olvasható a Magyar Kutatási Hálózat (HUN-REN) hétfői közleményében.
A szegedi kutatók Journal of Headache and Pain folyóiratban megjelent tanulmányában ismertetett kinurenin-anyagcsere meghatározó lehet az emberiség 10-16 százalékát érintő tünetegyüttes enyhítésében, kezelésében, gyógyításában.
A HUN-REN ismertetője szerint „a triptofán egy esszenciális aminosav, amelyet a szervezetünk nem tud előállítani, ezért táplálékkal kell bevinnünk. A kinureninek a triptofán anyagcseréjének fő termékei, hiszen ez az aminosav döntően kinureninné alakul át. A triptofánból a kinurenin-útvonalon keresztül igen változatos biológiai hatású molekulák képződnek, amelyek nagy jelentőséggel bírnak az immunrendszer és az idegrendszer működésében. Az egyik ilyen metabolit a kinurénsav, amely például gátolja az idegsejtek aktivitását, míg egy másik molekula, a kinolinsav ezzel szemben aktiválja azt. Ezek a molekulák egyúttal fontos szerepet játszanak az immunrendszer szabályozásában is”.
A HUN-REN közleménye szerint a szegedi kutatók a kezdeti gyógyszerkutatási fázisoknál tartanak.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: