Indul a világ eddigi legkiterjedtebb boldogságkutatása
A világ pszichológusainak egy része grandiózus kísérletbe vágta a fejszéjét. A boldogságkutatások egy új generációját jelentheti az a megközelítés, amiről a Guardian számolt be. Ebben nemcsak arról lenne szó, hogy hol a legboldogabbak az emberek, hanem arra is igyekezne magyarázatot adni a felmérés, hogy miért, és az egyes tényezők univerzálisak-e a világ populációjára nézve.
A kutatók szerint ugyanis az eddigi kutatások főleg a nyugati kultúrák boldogságideálját használták fel a felmérésekben, ami félrevezető lehet akkor, amikor kelet-ázsiai vagy afrikai kultúrák boldogságszintjét próbálják felmérni.
Épp ezért most egy olyan átfogó kutatást terveznek, amiben legalább 30 ezer emberrel szeretnének teszteket felvenni a világ különböző pontjain. A lapnak a vancouveri British Columbia Egyetem pszichológusa, Elizabeth Dunn elmondta, hogy egy változatos kísérletsorozatot terveznek, ehhez már eleve egy színes, a világ számos pontjáról toborzott kutatói bázissal dolgoznak együtt.
A kutatás Szászi Barnabás, a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem viselkedéskutatójának kezdeményezésére indult. A bevont mintegy 1000 kutatóval olyan intervenciós programon dolgoznak, amelynek gyakorlatai bárhol elvégezhetők és mindenkinek elérhetők, nem kell hozzájuk speciális felszerelés. A boldogság fokozására alkalmas eszközök között szerepel a testmozgás, a társas kapcsolatok ápolása, de a mesterséges intelligenciát is bevonnák a vizsgálatba.
Egyelőre a részletek kidolgozása zajlik, a folytatásban további intézmények jelentkezését várják a kutatók, hogy megkezdődjön a boldogságkutatások egy egészen új korszaka.