Káprázatos tetoválásokat tártak fel lézerekkel perui múmiákon

Lézerek segítségével káprázatos tetoválásokat tártak fel kutatók perui múmiákon – írta meg hétfőn a New Scientist. A kora középkori tetoválások ráadásul nem is annyira különböznek a modern változataiktól.

A közel 1200 éves múmiákat a dél-amerikai ország Huaura völgyében található Cerro Colorado temetőben fedezték fel még 1981-ben. A múmiákat a Chancay-kultúra készítette, ami Peru partvidékének középső részén elterülő völgyekben alakult ki, i. sz. 900 tájékán. A kultúra leginkább színes textíliáiról, kerámiaművészetéről és fafaragásairól – köztük fontos méltóságok múmiáira helyezett fejdíszeiről – ismert.

Egy 1200 éves perui múmia tetovált keze
photo_camera Egy 1200 éves perui múmia tetovált keze Fotó: Michael Pittman és Thomas G Kaye

Michael Pittman, a Hongkongi Kínai Egyetem kutatója és kollégái most egy sötét szobában, lézerekkel világították meg a múmiákat, majd hosszú expozíciós idejű felvételeket készítettek róluk. A lézerek a bőrt felfényesítik, ami így erős kontrasztot teremt a tetováló festék által érintett régiókkal. A technikát, ami nem okoz sérülést a múmiáknak, most először használják tetoválásokon.

A hétfőn a PNAS folyóiratban közölt tanulmány szerint a tetoválások arra utalnak, hogy a Chancay-kultúra művészete fejlettebb és komplexebb volt az eddig feltételezettnél.

Pittman szerint a lézeres eljárás nemcsak a bőr felszínén, hanem a mélyebb rétegeiben található festéket is megmutatja. Ez pedig feltárja a tetoválás eredeti, precíz vonalait, amik a tetoválások tulajdonosának élete során fokozatosan elhalványultak és elmosódtak. A tetoválások annyira precízek, hogy a szakemberek szerint a festéket a Chancay emberek kaktusz tüskékkel, vagy éles állati csontfaragványokkal juttathatták a hámréteg alá.

Egy perui múmia alkari tetoválása
photo_camera Egy perui múmia alkari tetoválása Fotó: Michael Pittman és Thomas G Kaye

Az alapján, hogy sok múmián megtalálhatók, a tetoválások fontosak lehettek a Chancay embereknek. „Sok minta, például háromszögeket és rombuszokat felvonultató geometriai alakzatok, megtalálható más műalkotásokon is, köztük kerámiákon és textíliákon” – mondta Pittman. Néhány tetoválás mintája annyira komplex, hogy elkészítésük különös erőfeszítést igényelhetett, míg mások aprók és egyszerűek. „Így az ősi Chancay tetoválások és a mai tetoválások között sok párhuzam van abban, hogy mintáik, vagy jelentőségük mennyire változatos” – tette hozzá a kutató.