A Microsoft bemutatta a fizika törvényeit kijátszó új chipjét, ami elhozhatja a kvantumszámítógépek korát

A Microsoft szerdán bemutatta a Majorana 1 névre keresztelt új chipjét, amit a vállalat olyan jelentőségű áttörésnek tart, ami hozzájárulhat ahhoz, hogy a kvantumszámítógépek fejlesztése évtizedek helyett néhány éven belül elérhetővé váljon.
A kvantumchip egy topologikus szupravezető anyagra épül, ami a szilárd, folyékony és légnemű állapotokon túl egy negyedik halmazállapotot is képes kezelni – ez lehetővé teszi, hogy teljes kvantumrendszereket működtessenek egyetlen, tenyérnyi méretű chipen.

A kvantumszámítógépek nagy ígérete, hogy olyan számításokat tudnak gyorsan elvégezni, amik a hagyományos fizika törvényeire épülő mai számítógépeknek sok-sok ezer vagy akár millió évbe telne. Ennek várhatóan forradalmi hatása lenne többek között a gyógyszerek és különböző ellenálló anyagok fejlesztése, vagy épp a közlekedési, logisztikai vagy pénzügyi rendszerek optimalizálása terén.
Az ilyen rendszerek információs alapegysége a kvantumbit (vagyis a qubit), ami egy kétállapotú kvantumrendszer, így elképesztő gyorsaságot biztosít (minél több qubit van egy chipen, annál erősebb), cserébe nehéz stabilan tartani, ezért a mai kvantumchipek egyelőre nem túl hasznosak.
A Microsoft egyelőre 8 úgynevezett topologikus qubittel ruházta fel a Majorana 1 chipet, de a cég állítása szerint már megvan a módszer arra, hogy egymillió qubitesre skálázzák fel a rendszert. A topologikus állapot egyelőre az elméleti síkon mozog, és a Majorana kvázirészecskék kutatása is viszonylag új fejlemény; az elvont matematikai jelenségeket a fizikába átültető tudósok 2016-ban kaptak Nobel-díjat a topologikus állapot elméleti felfedezéséért.
A Nature-nek és más lapoknak megszólaló szakértők azonban nem ájultak el a bejelentésről: többségük egyetért abban, hogy a bemutatott technikai eredmények valóban ígéretesnek tűnnek, de azok továbbra sem bizonyítottak. Ezért például a Bázeli Egyetem elméleti fizikusa, Daniel Loss azért kritizálta a Microsoftot, hogy az átfogó bizonyítékok közzététele előtt hoztak nyilvánosságra olyan eredményeket, amelyek bár bombasztikusan hangzanak, tudományos bizonyítás nélkül mit sem érnek.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: