Mintha tükörbe néznének, úgy tanulnak maguktól mozogni a legújabb robotok

A New York-i Columbia Egyetem mérnökei kifejlesztettek egy módszert, amellyel a robotok képesek egyetlen kamera segítségével 3D-s modelleket készíteni a testükről, így pusztán videók alapján megérthetik saját mozgásukat, és adaptálhatják is azt új feladatokra vagy környezetekre.
Ez az úgynevezett kinematikus öntudat lehetővé teszi, hogy a robotok helyesen reagáljanak adott problémákra – például ha egy robot valamilyen bútorba ütközik, és emiatt elhajlik az egyik karja, az autodidakta mozgástanulás segítségével gyorsan rájöhet, hogyan alkalmazkodjon a helyzethez anélkül, hogy javításra vagy újraprogramozásra szorulna.
A mesterséges intelligencia segítségével végzett öntanulási folyamat során – a korábbi, aprólékosan felépített szimulációkra támaszkodó modellekkel ellentétben – a robotok valós időben alkalmazkodhatnak az új helyzetekhez. Ez a kutatók szerint a háztartási robotoktól kezdve a gyári gépekig mindenféle rendszert megbízhatóbbá tehet, így csökkenthetővé válnak a karbantartási költségek, és a munkafolyamatokból is jóval rövidebb ideig esnek ki a robotok.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha például egy gyárban az egyik robotnak valamilyen pozicionálási problémája akad, nem esik ki hosszú időre a munkából, hanem a karbantartókra való várakozás helyett szinte azonnal újra tudja magát kalibrálni.
A kutatást vezető professzor, Hod Lipson úgy véli, ez fontos lépést jelent az önellátó robotok felé: „Nem babusgathatjuk őket folyamatosan. Gondoskodniuk kell magukról.”
Kapcsolódó cikk a Qubiten: