Stonehenge-re hajazó neolitikus építményre bukkantak Dániában

Több ezer éves, Stonehenge-re hajazó építményre bukkantak régészek Dániában, aminek köze lehet az angliai neolitikus struktúrához – írta meg szerdán a Guardian.

A legalább 45 faoszlopból álló építményre az ország északi részén, Aars községben talált rá januárban Sidsel Wåhlin, a Vesthimmerlands Múzeum kurátora, aki kollégáival feltárásokat végzett a területen. „Ez egy rendkívüli felfedezés” – mondta Wåhlin. A 30 méter átmérőjű, i.e. 2600 és 1600 között épített, kör alakú struktúra a második hasonló építmény, amit a területen találtak.

A dániai neolitikus építmény rekonstrukciója
photo_camera A dániai neolitikus építmény rekonstrukciója Fotó: Vesthimmerlands Museum

A szakemberek szerint a felfedezés azt mutatja meg, hogy az ebben az időszakban élő emberek körében mennyire széleskörűen elterjedt volt a közös hitvilág, és közeli kapcsolatra utal a neolitikumban a mai Dánia és Anglia területén élők között. Ezt többek közt az támasztja alá, hogy a dániai építmény és a Stonehenge hasonló tájolású.

Wåhlin szerint az építmény betekintést enged a késő kőkori és korai bronzkori emberek rítusaiba és társadalmi struktúráiba. „Ezek rituális központok és olyan helyszínek, amik a napkultuszhoz és a korabeli mezőgazdálkodási rituálékhoz kapcsolódnak” – mondta Wåhlin. Az Egyesült Királyságban és Írországban több tucat hasonló, kör alakú neolitikus építmény maradványait fedezték már fel, amik egy része kő, mások fa oszlopokkal rendelkeznek.

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

link Forrás