Az emberiség a Föld eljegesedési periódusait is megzavarja

Ismert, hogy az elmúlt 2,6 millió évben a Föld globális éghajlata hidegebb (glaciális), és melegebb (interglaciális) időszakok között váltakozott a negyedidőszaki jégkorszakon belül. Az utolsó glaciális periódus 115 ezer évvel ezelőtt kezdődött, egy, a mainál melegebb interglaciális után. A jégtakarók kiterjedésük csúcspontját 20-22 ezer évvel ezelőtt érték el, ekkor a Föld 8 százalékát és a szárazföldek 25 százalékát jég borította. Az is több évtizede tudható, hogy az északi félteke hatalmas kiterjedésű kontinentális jégtakaróinak gyarapodása, illetve fogyatkozása a bolygó forgástengelyének precessziónak nevezett ingadozása, a Föld Nap körüli pályájának geometriája, valamint e kető tengelyferdeségnek nevezett együtthatása miatt periodikusan változik.
A Science folyóiratban február 28-án publikált tanulmány szerint a precesszióból eredő változások erősebben befolyásolják az olvadási időszak kezdetét, míg a ferdeség változásai az interglaciális időszak csúcsát – a két jégkorszak közötti időt – és az új jégkorszak kezdetét – írja az IFL Science. A Kaliforniai Egyetem és a Cardiffi Egyetem közös kutatócsoportja az elmúlt egymillió év klimatológiai és geológiai folyamatait vizsgálva 21 ezer éves periódusokkal leírható mintázatot azonosított. Állításuk szerint a jégkorszakok egyáltalán nem véletlenszerűen, hanem rendezett módon követik egymást.

A tanulmány szerzői szerint az eddigiek alapján nagyjából 10 ezer év múlva kezdődő következő glaciális periódus jókora késésbe került, mégpedig az antropogén felmelegedés miatt.

Kapcsolódó cikkek a Qubiten: