A skóciai Skye-sziget a dinoszauroszok paradicsoma volt, erről árulkodnak most megtalált nyomaik

A skóciai Skye-sziget (Isle of Skye) egykor nyüzsgő dinoszaurusz populációnak adott otthont – írja egy új felfedezésről szóló beszámolójában a ScienceNews. A 170 és 166 millió évvel ezelőtti időszakból származó, most megtalált 131 megkövesedett lábnyom azt mutatja, hogy mind a hosszú nyakú sauropodák, mind a húsevő theropodák jól érezték magukat itt a sekély vízben, az akkor még langyos, szubtrópusi lagúnában – így hagyták nyomaikat a puha talajban.

Ezek a fosszilis nyomok arról árulkodnak, hogy a dinoszauruszok két fő csoportja bebarangolta a sziget Trotternish-félszigetét – jelentette az Edinburghi Egyetem paleontológusa Tone Blakesley, munkatársaival együtt írt tanulmányában, a PLOS One című folyóiratban. A háromujjú lábnyomok kétlábú húsevő theropodákra utalnak, amelyek a régió korábbi fosszilis nyomai alapján valószínűleg a megaloszauruszok fajai voltak – állítják a kutatók. A lábnyomok másik csoportját, amelyek kerek formájúak és nagy méretűek, valószínűleg egy sauropoda faj hagyta hátra.

A nyomok alapján a dinoszauruszok valószínűleg nem siettek, és nemigen volt céljuk sem. A nyomoknak nincs egységes irányuk, és a távolságok arra utalnak, hogy a dinoszauruszok kényelmesen, lassan mozogtak, azaz otthonosak voltak errefelé.

Viszonylag ritkák a középső jura időszakból, körülbelül 175 millió és 161 millió évvel ezelőttről származó dinoszauruszok fosszíliái. Ugyanis a környezet szempontjából ez nehéz időszak volt, amelyet a Pangea szuperkontinens felbomlásához kapcsolódó széles körű vulkáni és tektonikus aktivitás jellemzett, valamint az Atlanti-óceán középső részének megnyílása, a légkörben megnövekedő szén-dioxid-koncentráció, magas hőmérséklet és a tengerek áradása, amely a szárazföld nagy részét elnyelte.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: