Tizenöt ajánlott olvasmányból tíz nem létező egy amerikai napilap nyári könyvlistáján

„Vizsgáljuk, hogy mindez hogyan kerülhetett nyomtatásba” – közölte a BlueSky-on a Chicago Sun-Times című napilap, miután egy olyan nyári könyvajánló lista jelent meg náluk, amely nem létező könyveket tartalmazott.
Vasárnapi számában a Chicago Sun-Times egy reklámjellegű nyári olvasmánylistát tett közzé, rajta tíz olyan könyvvel, amelyeket valódi szerzőknek tulajdonítottak ugyan, de sosem írták meg őket. Az újság, úgy tűnik hitelesítés nélkül közölte „Nyári olvasmánylista 2025-re” című anyagát, többek között Isabel Allende „Tidewater Dreams” és Andy Weir „The Last Algorithm” című könyveit ajánlva, olyan címeket, amelyeket az AI hozott létre – számol be az Ars Technica.

A lista nem közvetlenül szerkesztőségi tartalom volt. Összeállítója, Marco Buscaglia megerősítette, hogy a létrehozásához AI-t használt. „Időnként használok AI-t a háttérmunkákhoz, de először mindig ellenőrzöm az anyagot. Ezúttal nem tettem, és nem hiszem el, hogy nem vettem észre, mert annyira nyilvánvaló. Nincs mentségem” – mondta Buscaglia.
Az Ars Technica végigment a listán: a tizenöt ajánlott könyvből mindössze öt valódi. A szerzők mindegyike létező író, de a mellékletben az Isabel Allende, Andy Weir, Brit Bennett, Taylor Jenkins Reid, Min Jin Lee, Percival Everett, Delia Owens, Rumaan Alam, Rebecca Makkai és Maggie O'Farrell nevéhez társított könyvek nem léteznek, míg Françoise Sagan, Ray Bradbury, Jess Walter, André Aciman és Ian McEwan felsorolt könyvei valódiak.
Az AI asszisztensekről, mint például a ChatGPT, tudható, hogy hihetőnek tűnő hibákat is létrehoznak, különösen akkor, ha egy adott témáról nincsenek részletes információk.
Az eset két hónappal azután történt, hogy a Chicago Sun-Times elveszítette munkatársainak 20 százalékát. Márciusban az újság nonprofit tulajdonosa, a Chicago Public Media a szerkesztőség 23 alkalmazottjától vált meg.
* * *
Erős témát választottunk megint, az immár 105 éves trianoni béke körülményeit, traumáját, máig ható geo- és nemzetpolitikai következményeit, valamint modernizációellenes hatásait vizsgáljuk a júniusi, csak Qubit+ tagoknak meghirdetett, exkluzív tudományos estünkön, a tizenegyedik Qubit Live-on.

Velünk lesz Ungváry Krisztián történész, egyetemi tanár, lapunk állandó szerzője, Ablonczy Balázs történész, az ELTE BTK Művelődéstörténeti Tanszék habilitált egyetemi docense, Hatos Pál történész és jogász, az NKE Eötvös József Kutatóközpontja Közép-Európa Intézetének vezetője és Török-Illyés Orsolya színművész. Ha nem szeretnél lemaradni, iratkozz fel mielőbb a Qubit+-ra!