Két rákgyógyszer együttes alkalmazásával 30 százalékkal hosszabbították meg egerek élettartamát

Közel 30 százalékkal kitolták egerek élettartamát európai kutatók két gyógyszer együttes alkalmazásával, amiknek köszönhetően az állatok egészséges élettartama is meghosszabbodott – derül ki a Science Alert szerdai cikkéből.
Lisonia Gkioni, az öregedéskutatással foglalkozó Max Planck Intézet molekuláris biológusa és kollégái rákgyógyszerekkel, rapamycinnel és trametinibbel kezelték az állatokat. Mindkét hatóanyagról már korábban is ismert volt fonálférgekkel és gyümölcslegyekkel folytatott kísérletek alapján, hogy kiterjeszthetik az élettartamot, de kérdéses volt, hogy gerinces állatoknál is működnek-e, és ha igen, milyen a kombinált hatásuk.
A Nature Aging folyóiratban szerdán közzétett tanulmány szerint a két gyógyszerrel történő kombinált kezelés hatásosabbnak bizonyult, mint a külön-külön történő alkalmazásuk. Önállóan a rapamycin 17-18, míg a trametinib 7-16 százalékkal növelte meg az egerek élettartamát, kombinált kezelés viszont 27-35 százalékkal. Az élettartam növekedés mediánja a nőstények esetén 35, míg a hímeknél 27 százalék volt.
A hatóanyagok az úgynevezett inzulin–IGF–mTORC1–Ras molekuláris útvonalat gátolják, ami szerepet játszik a daganatképződésben, anyagcserebetegségek kialakulásában és az öregedésben is. Az élettartam növekedés nem járt együtt az állatok betegeskedésével: a kezelés lelassította a tumornövekedést és mérsékelte az öregedéshez köthető gyulladásos folymatokat az agyban, vesében, lépben és az izomszövetben. Ez az állatok viselkedésében is tükröződött, mert aktívabbak maradtak idős korukban, mint a kísérleti kontrollként használt állatok.
„Bár nem számítunk arra, hogy az egerekéhez hasonló mértékben kitolható lehet az emberi élettartam, abban reménykedünk, hogy a gyógyszerek, amiket vizsgálunk, segíthetnek abban, hogy emberek idősebb korukban is egészségesebbek és betegségmentesek maradhassanak” – mondta Linda Partridge genetikus, a kutatás egyik társszerzője. Arra, hogy a gyógyszerek a mostani alkalmazásuk mellett milyen területeken bizonyulhatnak hasznosnak, jövőbeli klinikai vizsgálatok árulhatnak el többet.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: