Csak Chilében és Magyarországon nem adózol kevesebbet közepes keresetből
Tavaly is bemutattuk, mit talált a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet, az OECD a munkát terhelő adókról 2017-ban. Büszkék lehetünk a klubunkra: az okos szakértők nem foglalkoznak olyan jogi csűréssel-csavarással, hogy egy közteher mikor „adó” és mikor „járulék,” vagy hogy többet fizet a munkaadód és kevesebb marad neked, vagy nem utal senki helyetted, viszont a nagyobb nettódból több adót kell fizetned. Azt írják össze, mekkora az adóék, a különbség a végül megtartható fizetésed és a céged által rád költött pénz között.
Mennyi a medián?
Az OECD csütörtökön adta ki jelentését a 2018-as helyzetről, és az idei slágertéma, hogy mennyit keres a középső kereső, a medián, Magyarországon például az, akinél éppen 2 millió 248 ezer 499-en keresnek többet, és ugyanennyien kevesebbet. Minden országban kevesebbet keresnek az ilyen középsők, mint az átlag, mert a kevés kimagasló fizetés felhúzza az átlagot. A legtöbb országban viszont így kevesebb adót is kell fizetni középen – az OECD külön kiemeli, hogy Chile és Magyarország a kivétel. Csakhogy miközben a chilei „arányos” adórendszer világszinten is a legalacsonyabb, 7 százalékos adóéket jelent mindenki számára, a mi munkaalapú társadalmunkban 2018-ban is a fizetése 46,15 százalékát utalta az államnak a medián kereső, ha egyedülálló volt.
Rólunk ezen kívül az OECD hasonló megállapításokat tesz, mint a korábbi években:
- Magyarországon egy átlagkeresetű egyedülálló dolgozó adóéke 1,2 százalékpontot csökkent 2018-ra (a járulékcsökkentéssel), de ez a 45 százalékos terhelés továbbra is a hatodik legmagasabb a 36 tagország között. Rajtunk viszont még így is ez a legenyhébb terhelés 2000 óta.
- Hazánkban a járulékok teszik ki az adóék kétharmadát – de az OECD átlag ennél még magasabb, 77 százalék. (A Qubit is emlegette már, hogy az „egyszámjegyű jövedelemadó” sovány vigasz a járulékot is fizető dolgozóknak, bár valóban nagy ajándék a mást se nagyon fizető tőkéseknek.)
- Még egy egykeresős, kétgyermekes házaspár is többet adózik nálunk (átlagos keresettel), mint az OECD átlag: 30,3 százalékos adóékünk a 16. legmagasabb. Minden év a családok éve lehet Svájcban, mert ott egy középkori tizedet sem kell ilyen családoknak megfizetniük, a csúcstartó pedig a szülési szabadságon lévő miniszterelnök, Jacinda Ardern Új-Zélandja, ahol ilyenkor 1,9 százalék az adóék (és az ÁFA is csak 15 százalék).
- Csökkenőek legalább a trendek: Varga Mihály első minisztersége alatt, 2001-ben volt a legmagasabb, 55,8 százalék az egyedülálló átlagos keresetűek adóterhelése, a második, harmadik és negyedik Orbán-kormányok alatt már folyamatosan 50 százalék alatt maradt ez a mutató, és a 2018-as 45 százalék új rekord. (Ahhoz képest viszont talán meglepően magas ez a szám, hogy már két kétharmados győzelmet aratott a kormány elvileg azzal a programmal, hogy Magyarországon fogyasztási adók kellenek – írtuk, az OECD is látja, hogy a jövedelemadók csökkentek, a különadók nőttek, de a járulékokkal együtt még mindig munka alapú az adórendszer is, nemcsak a társadalom.)
- Magyarországon a dolgozó által fizetett közterhek is magasak: a munkáltató fizette közterhek után kézhez kapott nettóból is csak 66,5 százalékot tart meg az átlagosan kereső, egyedülálló magyar, míg az OECD átlaga 74,5 százalék.
- Két gyerekkel, egy átlagos keresővel is 15,6 százalék adót fizetett egy magyar család 2018-ban, még ez is magasabb, mint az OECD 14,2 százalékos átlaga, pedig a szakértők mindenféle családtámogatást és adókedvezményt igyekeztek mindebbe pontosan beleszámolni.
Kapcsolódó cikk a Qubiten: