Nyestkutya-invázió fenyegeti Európát
Betörnek a kertekbe, terrorizálják a háziállatokat, és egyre több gondot okoznak a vidéki Angliában az angolul mosómedvekutyának (raccoon dog), magyarul nyestkutyának nevezett kistestű ragadozók – adta hírül a BBC.
Az Euróbába és Nagy-Britanniába vadasparki, állatkerti látványosságként bekerült, hosszú évekig az állatkereskedések kínálatában is szereplő nyestkutya (Nyctereutes procyonoides) a Távol-Keleten és Szibériában őshonos kutyaféle, amely nem rokona a mosómedvének (Procyon lotor), csak hasonlít az észak- és közép-amerikai mindenevőre.
A pézsmapocok (Ondatra zibethicus) és a nílusi lúd (Alopochen aegyptiaca) mellett harmadik fajként az Európai Unió invazív fajokat felsoroló hivatalos listáján is szereplő emlősök fogságon kívül is rendkívül szaporák. Az 1960-as években Európába természetes élőhelyeik irányából beszivárgó, ám jelentősebb mértékben kereskedelmi behozataluk után elszaporodó nyestkutyák agresszív táplálékkereső stratégiájukkal veszélyeztetik az angliai és európai ökoszisztémák őshonos ragadozóit, mindenekelőtt a vörös rókákat (Vulpes vulpes).
Az emberi környezethez jól alkalmazkodó nyestkutya falánk mindenevő, bármit megtámad, amit elejthetőnek érez, és vérengzőbb is, mint a rókák, ezért elszaporodása káros hatással lehet a biológiai sokféleségre elsősorban a madárvilágban és a kétéltű faunában.
Az EU a fentiek miatt a nyestkutyák tenyésztését és kereskedelmét már két éve betiltotta, a fogságban tartott példányok számát pedig korlátozta.