Miután mi is írtunk arról a friss nemzetközi kutatásról, amely szerint egyes verebek bizonyos gyógynövényeket, például az üröm egyik fajtáját is felhasználják a fészekrakásnál, hogy megvédjék fiókiákat a parazitáktól, egy olvasónk Facebook-üzenetben jelezte, hogy ő a kertjében már évek óta figyeli ezt a jelenséget. Csatolt is egy 2013-as fotót a Facebook-oldaláról, a következő leírással:
„Veréb lakótársaim a fehér üröm leveleit csipegetik és hordják a fészekbe. Pihepuha, és gondolom az élősdiket is távol tartja.”
Aztán egy kicsit ott ragadtam a többi madárfotót lapozgatva, és nem volt más hátra: megkértem, hogy válassza ki a legjobban sikerült fényképeit, és a Qubiten is bemutatjuk a sokszínű nyírségi madárvilágot. Szigetvári Csaba egy nyíregyházi bokortanyán él, és szabadidejében fényképezőgéppel a kezében is szívesen figyeli az udvarán és kertjében megforduló madarakat.
Az alábbi, 2012 májusa és 2020 novembere között készült fotók jelentős részét a konyhájából vagy a szobák ablakából készítette, de az etetőre és itatóra járó madarakat a tornácon ülve is le lehet kapni. „A legtöbb kép egy egyszerű Pentax X-5 géppel készült, vagy más még régebbi gyártmányú bridge géppel, teljesen amatőr fotós hozzáállással” – jegyezte meg a férfi, akinek az egyes képekhez fűzött kommentárjait a képaláírásban lehet olvasni.
A mezei verebek rendszeresen hordanak fehér üröm leveleket a fészekanyagbaFotó: Szigetvári CsabaRigófiú, fürdés közbenFotó: Szigetvári CsabaA cseresznyefára kirakott odúban mi más: seregélyfiókákFotó: Szigetvári CsabaFürdőző mezei verebek csapata a madáritatóbanFotó: Szigetvári CsabaEgyik évben a kúpcserép alatt költöttek a barázdabillegetők. Ez a fióka most első alkalommal sétált ki a nagyvilágbaFotó: Szigetvári CsabaNem csak a seregély: a képen látható szajkó, a fekete, a sárga és az énekes rigó, de még a harkályok is megdézsmálják a gyümölcsöstFotó: Szigetvári CsabaMezei veréb, fészekanyaggalFotó: Szigetvári CsabaKarvaly, az imént zsákmányolt széncinegével – a konyhából néztemFotó: Szigetvári CsabaFekete és énekes rigó harca az itatóért. Ez a deformált csőrű tojó fekete rigó hónapokig látható volt a ház körülFotó: Szigetvári CsabaTollászkodó zöld küllőFotó: Szigetvári CsabaHím házi rozsdafarkúFotó: Szigetvári CsabaTojó meggyvágó a madáritatón. Az idei aszályos tavaszon a párjával együtt rendszeresen jártak inniFotó: Szigetvári CsabaA kuvik mindennapos vendégFotó: Szigetvári CsabaHím zöldike a madáritatón. Az idei aszályos tavaszon a párjával együtt rendszeresen jártak inni, majd a kirepült fiókák is feltűntekFotó: Szigetvári CsabaFrissen kirepült tövisszúró gébics fióka az apukájávalFotó: Szigetvári CsabaA lopótökből készült madáretető már vagy tizenkét éve működik. Nem csak kis énekesmadarak járnak rá, hanem például ez a nagy fakopáncs isFotó: Szigetvári CsabaSzarka a madáritatónFotó: Szigetvári CsabaKék cinege, marhafaggyúvalFotó: Szigetvári CsabaTéli madáretetés, nyers szalonnával. A széncinegék kedvenceFotó: Szigetvári CsabaMár második éve tavasszal fülemüleszóra ébredhetek, szó szerint az ablakban énekel. A dolog nyilvánvaló cukisága mellett arról van szó, hogy az ablaküveg tükörképében a hím saját riválisát látjaFotó: Szigetvári CsabaSzajkóFotó: Szigetvári Csaba2013 márciusában két hullámban is hóvihar tört a környékre. Ez a fácánkakas a madáretető alatt próbált eledelt keresgélni – a konyhából néztemFotó: Szigetvári Csaba