Vérfagyasztó sikolyokkal figyelmeztetik kaptártársaikat a méhek a gyilkos támadásra
Sikoltásszerű, a félelmüket közvetítő pánikjelzéssel igyekeznek felhívni a méhek a kolóniájukban élő fajtársaik figyelmét, ha a kaptárjuknál ólálkodó gyilkos darazsakat észlelnek. A Royal Society Open Science című szaklapban cikkező nemzetközi kutatócsoport szerint az ázsiai óriásdarazsak által megtámadott méhek olyan hangjelzésekkel reagálnak a támadásra, amelyből fajtársaik pontosan tudják, mire készüljenek. Ezzel a már pórul járt rovarok időt nyernek a többiek számára a felkészülésre.
Az Ázsiában őshonos gyilkos darazsak, vagyis a vespa mandarinia egyedei nemcsak azért jelentenek végzetes csapást a méhekre, mert nagyobbak és agresszívebbek az Európában és Észak-Amerikában élő szokványos darázsfajoknál, és a mérgük is erősebb azokénál, de ráadásul csapatban vadásznak, így a méheknek nem sok esélyük van velük szemben. Egy-egy portya alkalmával a gyilkos darazsak kisebb csapatai akár több ezer méhet is darabokra szaggatnak.
A kutatók Vietnámban hét éven keresztül rögzítették és elemezték az általuk megfigyelt méhek hangjelzéseit. A megtámadott méhek haláltusájakor kiadott speciális hangok hatására a Heather Mattila kanadai biológus által első szerzőként jegyzett vietnámi-amerikai cikk szerint a méhkolónia többi tagja fel tud készülni a támadásra: a védekezésre hivatott katonák a méhkas bejáratainál csapatokba rendeződnek, valamint trágyát hánynak a méhkas köré, így próbálják kevésbé csábítóvá tenni azt a darazsak számára.
Az ázsiai óriásdarazsak Észak-Amerikában invazív fajnak számítanak, szakértők szerint 2019-ben hurcolta be a gyilkos rovarokat egy teherhajó. Mérgük annyira erős, hogy a csapatban támadó rovarok egyetlen akcióval akár nagyobb állatokat vagy egy embert is el tudnak pusztítani.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: