Norvégiában találták meg a legősibb ismert rúnakövet
A rúnakövek történetének korai szakaszából származhat az az akár 2000 éves rúna, amelyet 2021 őszén egy norvégiai sír feltárásakor találtak meg a régészek. A Tyrifjorden-tó közelében zajló ásatásokkor bukkantak síremlékekre és a temetkezési helyről került elő a jelenleg ismert legrégebbi rúnakő is.
A leletről információkat csak most közöltek, az elmúlt időszakban ugyanis számos vizsgálatot végeztek rajta és a kutatók azt is igyekeztek megfejteni, hogy mi állhat kövön. Radiokarbonos kormeghatározást végeztek, hogy megállapítsák a keletkezés időpontját, ehhez a temetkezési helyen talált csontmaradványokat használták fel.
A rúnák megjelenése az időszámításunk kezdete utáni első századokra, a Római korra tehető, amikor az északi germán népek kereskedelmi kapcsolatba léptek a déli, latin ábécét használó emberekkel. Az írásjeleket látva döntöttek úgy, hogy saját írást hoznak létre, ennek állítanak emléket a rúnák, amelyek megfejtése még ma sem egyszerű feladat a régészek számára.
Az Oslói Egyetem Kultúrtörténeti Múzeumának szakemberei szerint a feltehetően legősibb rúnakő i. sz. 1 és 250 között készülhetett. Egy vörösesbarna Ringeriks homokkőből készült, és a felfedezésének helyéről, Svingerudsteinenről nevezték el. A rajta álló feliratot még pontosan nem sikerült megfejteni, lehetséges, hogy az Idibera, Idiberug, Idibergu, Idiberga vagy Idiberung szavak valamelyike áll rajta egy ónorvég nyelven.
Kristel Zilmer professzor, az Oslói Egyetem Kultúrtörténeti Múzeum munkatársa szerint a szöveg egy Idibera nevű nőre utalhat, de az is lehet, hogy az Idiberung családnevet jelöli, írja a Heritage Daily.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: