Emberevő neandervölgyiekre bukkantak Spanyolországban
A Coves del Toll de Moià egy gazdag paleontológai lelőhelynek számító barlangrendszer Spanyolország Barcelona tartományában, Moià és Tona települések között. A korábbi ásatások során számos késő- és középső-pleisztocénből származó állati maradvány került elő innen, például barlangi medvék (Ursus spelaeus) és hiénák (Crocuta crocuta spelaea), továbbá vadlovak (Equus ferus), gímszarvasok (Cervus elaphus) és őstulkok (Bos primigenius) csontjai.
A Heritage Daily szerint a lelőhelyről most olyan maradványok kerültek elő, amelyek egyértelműen bizonyítják az 52 ezer évvel ezelőtt ezen a vidéken élt neandervölgyi emberek (Homo neanderthalensis) kannibalizmusát. A katalán Emberi Paleoökológiai és Társadalmi Evolúció Intézet (IPHES) közleményében bemutatott vizsgálat során a kutatók kimutatták egy fiatal fiú maradványairól, hogy az azokon látható sérülések nem vadállatoktól, hanem emberektől származnak.
Az ifjú neandervölgyit nem csupán megölték, hanem húsát feldolgozva, halála után el is fogyasztották embertársai, feltételezhetően rokonságának tagjai. A koponya- és kulcscsontmaradványokon látható nyomok arról is árulkodnak, hogy az áldozat csontjait társai feltörték, hogy a tápláló csontvelőhöz is hozzá férjenek.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: