Akkumulátorként újulhat meg a gyógyászatból kikopott Aloe vera
Az e-plant (villany vagy e-növény) néven futó alternatív energiatárolási kísérletek egyik legújabb eredményéről számolt be december 29-én a New Scientist.
Kínai kutatók az elektromos áram tárolásának szó szerint is zöld lehetőségével álltak elő a Small szakfolyóiratban megjelent tanulmányukban. A jelenleg egy-egy LED-lámpácska áramigényét fedező biológiai szuperkondenzátort (miszerint elektromos duplaréteg kondenzátort) a természetgyógyászat szupernövényeként ismert orvosi aloé (Aloe vera) leveléből, illetve gélszerű, elektrolitként funkcionáló nedvéből állították elő. (Az utóbbit egyébként a WHO Nemzetközi Rákkutató Ügynöksége (IARC) a „lehetségesen rákkeltő anyagok” között lajstromozza.)
A mindössze fél centis akksikhoz ezen kívül mindössze arany ekektródákat használtak fel.
Az energiatároló lapkák különlegessége, hogy élő növényekbe oltva is képesek energiatárolásra, illetve leadásra. Méghozzá nem csak az orvosi aloe, hanem például kaktuszok, vagy a természetben kizárólag Mexikó területén előforduló, a fáskövirózsák varjúhájfa (Pachyphytum) nemzetségéhez sorolt Pachyphytum oviferum nevű faj egyedeibe implantálva is.
A kutatócsoport szerint az e-növényekkel fedezni lehet a kis fogyasztású mobil eszközök, jó esetben megújuló forrásból származó, legadekváltabban szolárpanelekkel előállított ármaszükségletét.