Elkaszálhatják a Nagy obszervatóriumok egyikét, a Chandrát
A Chandra röntgencsillagászati műholdat 1999. július 23-án bocsátották fel a Columbia űrrepülőgéppel, hogy speciális műszereivel segítsen megismerni és megérteni a világűr működését.
Azóta számos felfedezést köszönhetünk az űrtávcsőnek, ami készített felvételt egy 800 éves robbanás nyomairól, fekete lyukakról vagy például a Mars röntgensugárzásáról is ezen kívül pedig fedezett fel Tejútrendszeren kívüli bolygót is.
Az űrteleszkóp megmentésére léltrehozott weboldal szerint a NASA 2024. március 11-én terjesztette elő a 2025-ös költségvetését, amiben 40 százalékkal visszavágják a Chandrára költhető forrásokat. Az amerikai űrügynökség a döntését pénzügyi okokkal magyarázza, holott a Chandra a legolcsóbb az obszervatóriumok között, fenntartásának éves költsége pedig egy F16-os katonai repülőgép árával mérhető össze.
A Chandra azonban még legalább 10 évig üzembiztosan működhet. A döntés viszont nem végleges, a NASA költségvetését a Kongresszusnak kell jóváhagynia. Ha így tesznek, akkor pár éven beül leszerelhetik az alapvető fontosságú kutatási műszert.
Az űrteleszkóp megmentésén dolgozó nemzetközi szakértői társaság célja, hogy meggyőzzék az amerikai döntéshozókat arról, hogy a kutatási büdzsét ne módosítsák olyan drasztikusan és maradjon pénz a Chandra további üzemeltetésére is. Hiszen az űrteleszkópnak egyelőre nincs tervezett utódja, a röntgensugárzás vizsgálatának kiesésével pedig óriási kutatási hézag keletkezhet.