Költési időszak van, csak óvatosan a fa- és bokorkivágásokkal!

2024.04.16. · tudomány

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a közeledő Madarak és Fák Napja alkalmából is felhívja a figyelmet arra, hogy a szaporodási és vegetációs időszakban végzett fa- és bokorkivágások súlyos természetvédelmi kockázatot jelentenek. Ez, az elmúlt években sajnálatos módon általánossá váló gyakorlat nem csak szakmailag igazolhatatlan, felesleges és káros, de a természetvédelmi és az erdőtörvényt is sérti, ugyanis védett állatfajok, köztük gerincesek tömeges sérülését és kínhalálát okozza.

A napjainkra a bel- és agrárterületeken gyakorivá váló, rossz, természetkárosító, egy-egy helyszínen nagyobb területet érintő bokor- és fakivágási gyakorlat rámutat, hogy a törvényi tiltás önmagában nem elegendő, a hatóságok képviselői nem lehetnek mindig, mindenhol jelen. Éppen ezért lenne rendkívül fontos, hogy a lakosság tagjai értesítsék a hatóságokat, amennyiben ilyen esetekkel találkoznak. Ezt az interneten pofonegyszerű megtenni:

  1. Okostelefonnal készíthető néhány bizonyító erejű fénykép.
  2. Ezeket egy néhány soros tájékoztató e-mailhez lehet csatolni, amit a megyei kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztályának, ennek hiányában a hivatal központi címére lehet megküldeni. Az e-mailben meg kell jelölni a helyszínt, az időpontot, valamint érdemes leírni, hogy milyen természetkárosító gyakorlatot tapasztaltunk.
photo_camera Csévharaszti vízügyi munkálatok (2012) Fotó: Orbán Zoltán

A bokros, fás élőhelyekhez kötődő énekesmadaraink költési szezonja már márciusban megindul a fészeképítéssel, a tojások kiköltése és a fiókanevelés pedig április második felétől június elejéig tart. Ezt követően számos fajnak másodköltése is van június-júliusban. Természetesen a tavasz és a kora nyár más állatcsoportok és a növények számára is fontos szaporodási, virágzási időszak. Éppen ezért az ilyenkor végzett, különösen a nagy kiterjedésű bokor- és fakivágások védett és fokozottan védett állat- és növényfajok tömeges sérülését, elhullását okozzák. Ez pedig ellentétes a természetvédelmi, az állatvédelmi és az erdőtörvényben foglaltakkal is.

Forrás: Madártani és Természetvédelmi Egyesület