Rejtélyes rendeltetésű fémsisak került elő az Adriai-tenger ókori kalózainak temetkezési helyéről

2024.05.08. · tudomány

A Gomile néven ismert horvátországi régészeti lelőhely egyik temetkezési halmából április közepén előkerült 2500 évesre datált fémsisak funkcióját még nem teljesen sikerült tisztázni – írja a Live Science.

A Zágrábi Egyetem régészei a Pelješac-félszigeten folytatott feltárások során bukkantak az időszámításunk előtti 6. századból származó illír fejfedőre.

A horvátországi  a Pelješac-félszigeten előkerült 2500 illír sisak
photo_camera A horvátországi a Pelješac-félszigeten előkerült 2500 illír sisak Fotó: Marta Kalebota

Az ismert temetkezési helyet az Adriai-tenger partvidékét egykor benépesítő, kalózkodásuk okán hírhedté vált illír törzsek használták egészen az időszámítás szerinti 2. századig, amikor virágzó kultúrájukkal egyetemben beolvadtak a Római Birodalomba.

Hrvoje Potrebica, a Zágrábi Egyetem vezető archeológusa szerint a sisakra a többi sírhelytől elkülönülő kőépület romjai között találtak rá, ami arra utal, hogy nem személyes hadi viselet, hanem valamiféle áldozati szertartás vagy más rituális esemény kelléke lehetett.

A kutatók feltételezése szerint az egykor fényes, reflektív felületű fémsisak másik funkciója az ellenség lenyűgözése egyszersmind megfélemlítése lehetett.

Az alábbi videó a Zágrábi Egyetem kutatócsoportjának felfedezéséről készült:

link Forrás

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

link Forrás
link Forrás
link Forrás