Felesleges, sőt akár káros is lehet a multivitaminok napi szedése

A napi multivitamin-fogyasztás valójában nem hosszabbítja meg az emberek életét, sőt akár növelheti is a korai halálozás kockázatát – állítja egy nagyszabású amerikai kutatás. A vizsgálatban összesen 390 ezer egészséges (vagy legalábbis jelentősebb krónikus betegséggel nem küszködő) ember egészségügyi adatait böngészték át, hogy megnézzék, húszéves távlatban segítette-e a halál kockázatának csökkentését a multivitaminok napi szedése.

Ehhez képest azt találták, hogy amikor két részre osztották az alanyokat (napi multivitamin-fogyasztók vs. a többiek), az egészségügyi információk alapján azok éltek hosszabb életet, akik nem szedtek naponta multivitamint.

Az étrendkiegészítő vitaminok ugyan a fejlett országok nagy részében rendkívül népszerűek, a tudományos kutatások sorra kérdőjelezik meg egészségügyi előnyeiket. Például amíg a béta-karotinban (A-vitamin) gazdag élelmiszerek (sárgarépa, sütőtök, édesburgonya stb.) védelmet nyújthatnak a rák ellen, a béta-karotin étrendkiegészítők növelhetik a tüdőrák és a szívbetegségek kockázatát – ez pedig arra utal, hogy a tablettákból a tápanyagok fontos összetevői hiányozhatnak.

A friss tanulmány szerint a nap multivitamin-szedőknek 4 százalékkal nőtt a halálozási kockázata az adatok követésének első éveiben, ami egyaránt tükrözheti a vitaminok okozta ártalmakat és azt a trendet, hogy az emberek akkor kezdenek naponta multivitamint szedni, amikor valamilyen súlyos betegség alakul ki náluk.

Neal Barnard, a kutatás egyik vezetője szerint nem szabad elfelejteni, hogy a vitaminok sok esetben hasznosak lehetnek, elég csak a C-vitamin történelmi életmentő hatására, az időskori látásromlás és kognitív hanyatlás lassítását célzó A-, C- és E-vitaminokra gondolni, vagy arra, hogy a vegánoknak és vegetáriánusoknak érdemes B12-vitamint tartalmazó kiegészítőkkel pótolni a csak állati eredetű élelmiszerekből bevihető vitamint.

Ugyanakkor Barnard szerint „a lényeg az, hogy a multivitaminok nem segítenek, a tudomány ezt nem támasztja alá”. Multivitaminok helyett ezért inkább az egészséges ételek fogyasztására kell koncentrálnunk, mert azok a mikro- és makrotápanyagok, valamint rostok széles skáláját biztosítják, miközben korlátozzák a telített zsírok és a koleszterin mennyiségét.

Kapcsolódó cikkek a Qubiten:

link Forrás
link Forrás
link Forrás