Beható természettudományos ismeretekről tanúskodik a hatezer évvel ezelőtt emelt andalúziai Menga dolmen
A nyers kőtömbökből emelt újkőkori kultikus építmények, a dolmenek archetípusaként tartja számon a szakirodalom a dél-spanyolországi Antequera városában található Dolmen de Mengát.
A Science Advances folyóiratban augusztus 23-án megjelent tanulmány szerzői szerint az időszámítás előtt 3800 és 3600 közötti időszakra datált dolmen építői fejlett geológiai, fizikai, geometriai, statikai és csillagászati ismeretek birtokában állították fel a gigantikus homokkőtömbökből álló struktúrát – írja a New Scientist.
A gyakran 100 tonnánál is nehezebb tömbök úgy illeszkednek egymáshoz, mint a Tetris elemei – idézi a lap García Sanjuánt, a Sevilla-i Egyetem kutatóját, a tanulmányt jegyző régészcsoport tagját.
Az illeszkedéshez egyedi formára faragott tömbök statikai szilárdsága és a dolmen időtállósága alapján az archeológusok azt állítják, hogy az újkőkori éptőmesterek tisztában voltak a használt anyagok kőzettani tulajdonságaival, és beható fizikai ismereteiknek köszönhetően alkották meg a dolmen boltívekhez hasonlóan a terhelést a tartófalakra elosztó tetőszerkezetét, amelyet egyetlen 130 tonnás homokkőtáblából alakítottak ki.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: