Orbán Krisztián: Az ukrajnai háború az amerikai világrend elleni nyílt kihívás

A Qubit Live 9. eseménye, amelyre szeptember 10-én került sor, Oroszország Ukrajna elleni agressziójával foglalkozott, és a címe – mi más is lehetett volna – Háború és béke volt. Meghívott előadóink az Európa mindennapjait ma meghatározó háborút három eltérő aspektusból közelítették meg és vizsgálták: az aktuális harctéri helyzet felől, az Oroszországban zajló politikai és gazdasági folyamatok felől, illetve a világhelyzet összefüggésében. A napokban megosztjuk az eseményen elhangzott előadásokat és az est második felében zajló pódiumbeszélgetést, hogy azok is megnézhessék őket, akik nem tudtak részt venni a Qubit+ előfizetőinek meghirdetett, telt házas rendezvényünkön.

Egy sokak számára új fogalommal, a bizonytalan rezsimekkel kezdte előadását Orbán Krisztián közgazdász, közíró, a globalizáció és a gazdasági világrend elemzője. Az Ukrajnában zajló eseményeket globális perspektívába helyező prezentáció azokat a rendszereket állította a fókuszba, ahol fontosabb a rezsim saját túlélése, mint a nemzeti érdek: Oroszország és Kína evidensen ilyenek, de Orbán szerint egy, a MAGA által meghatározott Egyesült Államok is könnyen fordulhat ilyen irányba.

Ha pedig az aktorok nem az országok, hanem a rezsimek lesznek, és a rezsimek érdeke felülírja az országokét, akkor a világ folyamatainak realista megközelítése alkalmatlanná válhat arra, hogy megértsük, mi is történik valójában.

Qubit Live #9: Háború és béke, Orbán Krisztián
photo_camera Qubit Live #9: Háború és béke, Orbán Krisztián Fotó: Fórizs Dániel

Kína pozícióit alaposabban is tárgyalta Orbán Krisztián: Hszi Csin-ping Kínája most már egyértelműen olyan irányba ment, ahol a rezsim, azaz a pártelit túlélése a nemzeti érdek fölött van. Ha az Egyesült Államok felől közelítünk, azt érdemes vizsgálni, hogy az Oroszország által megindított háború mit jelent az amerikai szabályrendszer szerint berendezett világnak. Mennyi marad az amerikai dominanciájú világrendből és miként alakul át ez a rend a háború végére? Illetve milyen most, az agresszió idején és milyen lehet majd Oroszország helyzete a háború után?

Orbán Krisztián szerint nagyon lényeges kérdés, hogyan alakul a politikai helyzet az Egyesült Államokban, vagyis ki lesz az elnök és miként határozza meg a külpolitikai irányvonalat. A Donald Trump nevével fémjelzett MAGA mozgalom szerinte lényegében „egzisztenciális küzdelem, amely az ország lelkéért folyik”, az establishment feletti győzelem érdekében pedig Trump hajlamos Ukrajnát is elengedni.

AZ Európai Unió az előadó szerint nem azonos értékű és súlyú szereplő a jelenlegi helyzetben, mint az USA és Kína. De nagyon nem mindegy, hogy a szélsőjobb (leginkább a német AFD és a francia RN) mennyire tör előre itt, milyen pozíciókhoz jut, hiszen az Oroszországhoz való viszonyuk is nagyon más, mint a jelenlegi kormányzatoké. Orbán Oroszország, Kína és Törökország viszonyát is elemezte, majd előadása végén több éves perspektívába helyezte a most történő eseményeket, és négy nagyon izgalmas, lehetséges szcenáriót is ismertetett a közeljövőre nézve.

Az előadás videó és podcast formájában is elérhető. Nézd meg itt:

link Forrás

Vagy hallgasd alább:

Az epizód elérhető Spotify-on, Google Podcasts-on, Apple Podcasts-on, sőt RSS-ben és egyre több csatornán, iratkozz fel!

A 9. Qubit Live az Ökotárs Alapítvány és a Mérték Médiaelemző Műhely Szabad Média pályázatának támogatásával valósult meg. Az itt megjelenő vélemények nem tükrözik a támogatók álláspontját.

Korábbi anyagaink a 9. Qubit Live-ról:

link Forrás
link Forrás
link Forrás