Még Putyin sem tud egyedül nukleáris háborút kirobbantani
A Qubit Live 9. eseménye, amelyre szeptember 10-én került sor, Oroszország Ukrajna elleni agressziójával foglalkozott, és a címe – mi más is lehetett volna – Háború és béke volt. Meghívott előadóink az Európa mindennapjait ma meghatározó háborút három eltérő aspektusból közelítették meg és vizsgálták: az aktuális harctéri helyzet felől, az Oroszországban zajló politikai és gazdasági folyamatok felől, illetve a világhelyzet összefüggésében. A napokban megosztjuk az eseményen elhangzott előadásokat és az est második felében zajló pódiumbeszélgetést, hogy azok is megnézhessék őket, akik nem tudtak részt venni a Qubit+ előfizetőinek meghirdetett, telt házas rendezvényünkön.
A Qubit Live 9. előadói, vagyis Sz. Bíró Zoltán filozófiatörténész, Oroszország-szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem mesteroktatója, Rácz András hadtörténész, Oroszország-szakértő, a Német Külpolitikai Társaság (DGAP) vezető szakértője és Orbán Krisztián közgazdász, közíró, a globalizáció és a gazdasági világrend elemzője saját prezentációjukat követően, az est második felében kerekasztal-beszélgetésben vettek részt, ahol a Qubit részéről Kövesvári Krisztián lapigazgató kérdezte őket.
Az Ukrajna ellen megindított háború sajnos véres realitás, ráadásul a most zajló, elkeseredett és pusztító állóháború egy tökéletesen téves kalkuláció eredménye: Vlagyimir Putyin néhány napra tervezte, de harmincegy hónapja tart. A beszélgetés első perceiben a háború megindításának körülményeiről volt szó, majd felmerült az a politikai és talán kulturális kényszerpálya is, amely Putyint afelé terelte, hogy háborút indítson. Mennyire gyökerezett mindez az Európától való elfordulásban, az orosz társadalomfejlődés időnként visszatérő nyugatos hullámainak elfojtásában? Mennyire következett a múltból, az orosz nagyhatalmi politika tragikusan torz szerepfelfogásából?
Végezetül az a kérdés is előkerült, hogy fenyeget-e a helyzet a háború kiterjedésével, léptékváltásával és nukleáris eszkalációval? Egyáltalán fellelhető-e még a józanabb, mérsékeltebb, racionális gondolkodás az orosz hadvezetésben? Rácz András alapos válasza egyebek mellett ezt is megvilágította, amikor a régi generáció és az új, ezer százalékig putyinista káderek különbségeiről beszélt. Vajon ki mennyire van tisztában minálunk azzal, hogy milyen gondolkodásmódok jellemzik a jelenlegi orosz rezsimet? Szó esett még a háború lehetséges kimeneteleiről és történelmi párhuzamairól is – különösen Orbán Balázsnak, a magyar miniszterelnök politikai tanácsadójának minapi megnyilatkozásának tükrében tanulságos a beszélgetésnek ez a harmada.
A kerekasztal videó és podcast formájában is elérhető. Nézd meg itt:
Vagy hallgasd alább:
Az epizód elérhető Spotify-on, Google Podcasts-on, Apple Podcasts-on, sőt RSS-ben és egyre több csatornán, iratkozz fel!
A 9. Qubit Live az Ökotárs Alapítvány és a Mérték Médiaelemző Műhely Szabad Média pályázatának támogatásával valósult meg. Az itt megjelenő vélemények nem tükrözik a támogatók álláspontját.