Tudod, melyik volt az első fotó, amit az űrből készítettek a Földről?
Hetvennyolc évvel ezelőtt, 1946. október 24-én, egy V–2 ballisztikus rakéta szállt fel az új-mexikói White Sands Rakétakísérleti Telepről – ez volt az első ember alkotta eszköz, amely bár nem szándékosan, de átlépte a bolygónk és a világűr határának számító, 100 kilométer magasan fekvő Kármán-vonalat. Milyen szerencse, hogy a rakétát egy 35 mm-es fekete-fehér kamerával is felszerelték, amely másfél másodpercenként készített új képkockát.
A General Electric által készített és fellőtt V–2 No. 13 rakéta perceken belül, 550 km/órás sebességgel csapódott vissza a földbe a 105 kilométeres csúcspont elérése után, és bár kamerája nem élte túl az esetet, az acélkazettába helyezett film sértetlen maradt – így fennmaradtak a legelső olyan képek bolygónkról, amelyek a világűrből készültek.
Az Air & Space magazin korábban beszámolt a felvételek elkészítésének körülményeiről. Ezek szerint egy 19 éves katona, Fred Rulli volt az, aki a rakéta becsapódásának helyszínére igyekvő egység tagjaként megtalálta az épségben maradt filmet. Amikor a felvételeket először levetítették a projektben részt vevő kutatóknak, „el voltak ragadtatva, fel-le ugráltak, mint a gyerekek”, mondta Rulli.
Az esetről még egy korabeli Universal-filmhíradó-részlet is elérhető az internen.
A Földről a későbbi évtizedek során megszámlálhatatlan kép készült az űrből, de a legelső, gyakorlatilag véletlenül lőtt fotó kissé feledésbe merült a többi ikonikus felvétel mellett.
Ilyennek számít például az Apollo–8 küldetés űrhajósa, William Anders által a Hold körüli pályáról készített fotó, az 1968-as Earthrise (Földkelte),
az Apollo–17 Hold felé utazása során készített Blue Marble (Kék üveggolyó) 1972 decemberéből,
vagy épp a Pale Blue Dot (Halványkék pötty), amelyet a NASA Voyager–1 űrszondája 6 milliárd kilométerről készített, mielőtt elhagyta a Naprendszert. Ennek ötletét a híres tudománynépszerűsítő csillagász, Carl Sagan vetette fel, és azóta is gyakran veszik elő annak illusztrálására, hogy a földi élet csak egy elenyésző darabkája az univerzumnak.