Páratlan videó mutatja be a kínai Mennyei Palota űrállomást, amit hamarosan kibővíthetnek

Kínai tajkonauták ritka betekintést adtak az ország Mennyei Palota (Tienkung) űrállomásának belsejébe és az ott folyó munkába. A Futurism.com hétfői cikke szerint a Sencsou-18 legénysége közel hét perces videóban mutatja be az űrállomást, amit a portál meglepően alaposnak nevez annak fényében, hogy korábban a kínai űrprogramot mennyire a titkolózás jellemezte.

Az űrhajósok az állami tulajdonú CCTV kínai televízió által leadott, angol feliratokkal ellátott videóban megmutatják az űrbeli laboratórium lakómodulját, és a benne kialakított konyhát, valamint fekvőhelyeket, amelyekből kilátás nyílik a Földre. Ezután átmennek a két laboratóriumként szolgáló modulba is. Ezek egyikében található a Tienkung „üvegháza”, ahol a tajkonauták cseresznyeparadicsomot és kerti salátát termesztenek.

link Forrás

A Sencsou-18 tajkonautái, Kuang-fu Je, Cung Li és Kuang-szu Li 2024. április 24-e óta, vagyis 185 napja tartózkodnak a Tienkung fedélzetén. A küldetés során Kuang-fu és Kuang-szu végrehajtották a kínai űrkutatás történetének leghosszabb, 8,5 órán át tartó űrsétáját, amikor űrszemét elleni védőpajzsot szereltek az űrállomásra és megvizsgálták annak külsejét.

A három modulból álló űrállomás jóval kisebb az amerikai-orosz-európai-japán együttműködésben, mintegy 190 milliárd dollárból felépített és működtetett Nemzetközi Űrállomásnál (ISS). Előbbinek 340 köbméter a nyomás alatt lévő térfogata, míg a 16 modulból álló ISS-é 1000 köbméter, és az ISS tömege több mint négyszerese a Tienkungénak.

A Tienkung űrállomás jelenlegi állapota egy művészi illusztráción
photo_camera A Tienkung űrállomás jelenlegi állapota egy művészi illusztráción Illusztráció: Shujianyang

A tajkonauták novemberben térnek majd vissza, miután a Sencsou-19 legénysége megérkezik az űrállomásra. Erre már nem kell sokat várni, ugyanis a küldetést magyar idő szerint kedd késő este indítják útnak. A tajkonauták a Hosszú Menetelés–2F rakéta tetejére szerelt Sencsou űrhajóban utaznak majd, ahol hat hónapot fognak eltölteni.

A kínai űrkutatást közelről követő Andrew Jones szakújságíró hétfői cikke szerint az űrállomásra további bővítés vár, amit lépésenként hajt majd végre. Az első ezek közül a fő modul cseréje lesz, hogy a Tienkungot tovább lehessen bővíteni. Ezután elindítnak majd egy, a Hubble űrtávcsőhöz hasonló űrtávcsövet, amely az állomás pályájának közelében fog keringeni és néha hozzácsatlakozik majd.

Közben az ázsiai ország egy új, a SpaceX Dragonjához vagy a NASA Orionjához hasonló űrhajó kifejlesztésén is dolgozik, amely terveik szerint az űrállomás mellett a Holdhoz szállít majd tajkonautákat. Ennek az első, Föld körüli pályáig tartó útja 2027-ben várható.

* * *

Rendkívül izgalmas témát, az alvás és az álmodás folyamatát, valamint ezeknek a memóriánkra, a biológiai óránkra, sőt az egészségünkre és a betegségeinkre gyakorolt hatását vizsgáljuk a novemberi, csak Qubit+ tagoknak meghirdetett, exkluzív tudományos estünkön, a tizedik Qubit Live-on.

Velünk lesz Bódizs Róbert pszichológus, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének kutatási igazgatóhelyettese, Fabó Dániel neurológus szakorvos, a Semmelweis Egyetem Idegsebészeti és Neurointervenciós Klinika Epilepszia Centrumának vezetője és Ella Krisztina molekuláris biológus, a Semmelweis Egyetem Élettani Intézetének kutatója. Ha nem szeretnél lemaradni, iratkozz fel mielőbb a Qubit+-ra!