A melegvízi korallok közel felét a kihalás veszélye fenyegeti

11.14. · tudomány

A melegvízi korallfajok 44 százalékát a kihalás veszélye fenyegeti a globális felmelegedés miatt, erről a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) frissített kockázatértékelését az azerbajdzsáni COP29 klímacsúcson ismertették. A COP29-et több olyan állam is bojkottálta, amelyek globális léptékkel mérve is nagy szennyezőnek számítanak, vagyis jelentősen hozzájárulnak a felmelegedés okozta természetpusztuláshoz.

A Science Alert arról ír, hogy a korallok tömeges pusztulását a felmelegedés miatt bekövetkező kifehéredésük előzi meg. Az IUCN a legfrissebb eredmények alapján frissítette a 892 melegvízi korallfajt tartalmazó lista kockázati besorolását, így derült fény arra, hogy közel a fajok felét érinti a kihalás veszélye.

A most megállapított 44 százalék jelentős növekedésnek tekinthető a legutóbbi 2008-as felmérés eredményeihez képest. Akkor még csak az összes faj egyharmadát tartották veszélyeztetettnek. Ezek az elemzések egyelőre a melegvízi, vagyis a partmenti, sekély vizekben élő zátonyképző korallokat vizsgálták. A mélyebb, hidegebb vizekben élők állapotának elemzése még zajlik.

Ugyanakkor a felmelegedés leginkább a zátonyépítő fajokra veszélyes, de emellett a halászat, a szennyezés és egyes betegségek is végzetes csapást mérnek rájuk. Az ilyen korallok többsége az Indiai- és a Csendes-óceán térségében található, az ausztráliai Nagy-Korallzátony pedig idén szenvedte el az eddigi legsúlyosabb kifehéredését. Emellett az atlanti térségben élő fajok is veszélyben vannak a jelentés szerint, úgyhogy óriási szükség lenne arra, hogy a világ országai betartsák a korábbi vállalásaikat az éghajlatváltozás megfékezésével kapcsolatban.