Gigantikus ősi halcsapdákra bukkantak Közép-Amerikában
Mintegy 640 kilométer hosszan kanyarog az a csatornarendszer, amelyet a mai Belize területén alakítottak a Közép-Amerikában 4 ezer évvel ezelőtt élt vadászó-gyűjtögető népcsoportok – írja a New Scientist.
A New Hampshire-i Egyetem antropológusai a Science Advances folyóiratban megjelent tanulmányukban számoltak be a halászati célokat szolgáló gigantikus ősi struktúráról. A szénizotópos kormeghatározás szerint jóval a maja civilizáció felvirágzását megelőzően, az időszámítás előtt 2200 és 1900 közötti időszakban megépített csatornahálózat meglepő egyezéseket mutat az ugyanekkorra datált afrikai halcsapdarendszerekkel, amelyeket egy évszázados globális aszály kényszere miatt hoztak létre az archaikus kultúrák.
A kutatók szerint a 2017-ben légi- és műholdfelvételek alapján azonosított, a 2019-et követő évek szárazságai miatt helyszíni ásatásokkal feltárt hálózat nem az öntözéses mezőgazdálkodást, hanem a halászatot szolgálta. A tanulmány szerzői úgy vélik, hogy a már akkor is vízjárta, mocsaras területen kialakított, cikk-cakkos nyomvonalú ősi csatornarendszer akár 15 ezer ember élelmezésére is képes lehetett.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: